Gospodarka - Świat

Hojne dywidendy

Kondycja finansowa spółek z całego świata poprawia się po pandemii, co pozwala im wrócić do hojnego dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Prognozy wskazują, że wartość globalnych dywidend będzie w tym roku tylko nieco niższa niż przed pandemicznym rekordem.
Foto: Adobestock

Z powodu kryzysu związanego z pandemią firmy wyraźnie ograniczyły w zeszłym roku wypłaty dla swoich akcjonariuszy. Jednak obecne silne ożywienie gospodarcze pozwoliło spółkom zwiększyć wypłaty dywidend aż o 26,3 proc. w II kwartale – wynika z danych Global Dividend Index.

Z kolei, jak wynika z raportu firmy inwestycyjnej Janus Henderson, spółki z całego świata wypłacą w tym roku 1,39 bln USD w dywidendach. Szacunki są wyższe niż poprzednie i zostały zrewidowane w górę o 2,2 pkt proc. W efekcie obecna prognoza przewiduje, że poziom dywidend będzie zaledwie o 3 proc. poniżej szczytu sprzed pandemii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.