REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Złe wieści z Dalekiego Wschodu

Niespodziewane skurczenie się gospodarki Singapuru i spadek chińskiego eksportu to kolejne ostrzeżenia dla światowej gospodarki potwierdzające, że utrzymujące się napięcia handlowe pogarszają nastroje w biznesie i osłabiają aktywność.
Foto: AFP

Produkt krajowy brutto w uzależnionej od eksportu singapurskiej gospodarce spał w II kwartale o 3,4 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy, najbardziej od 2012 r. Rząd nie przewiduje na razie recesji w całym bieżącym roku, ale minister finansów Heng Swee Keat nie wykluczył obniżenia prognoz wzrostu do 1,5 – 2,5 proc.

Chiński eksport spadł w czerwcu o 1,3 proc. w stosunku rocznym, a import był mniejszy o 7,3 proc. Nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła 50,98 mld USD – podały władze celne.

Import ze Stanów Zjednoczonych spadł o 31,4 proc., a eksport do USA był mniejszy o 7,8 proc.  Nadwyżka w obrotach z USA wyniosła 29,9 mld USD i była największa w tym roku. Chiny nadal zamierzają obniżać cła importowe i promować eksporterów, by ustabilizować handel – poinformowano w tym tygodniu po posiedzeniu rządu, któremu przewodniczył premier Li Keqiang.

W poniedziałek mają być opublikowane dane o chińskim PKB w drugim kwartale i prawdopodobnie pokażą one wyraźne osłabienie koniunktury gospodarczej.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA