Gospodarka - Świat

Donald Trump straszy cłami na europejskie auta, akcje koncernów motoryzacyjnych spadają

Akcje europejskich motoryzacyjnych koncernów spadły w piątek, po tym jak prezydent USA Donald Trump zagroził wprowadzeniem ceł na auta importowane z Unii
Foto: AFP

Donald Trump zatweetował, że USA wprowadzą 20 proc. cła na auta z Unii Europejskiej, jeśli Europa nie zniesie szybko barier i taryf.

Wyższe cła na importowane samochody uderzyłyby szczególnie w niemiecki przemysł motoryzacyjny. Po opublikowaniu wpisu amerykańskiego prezydenta akcje  BMW spadły o 1,1 proc., Daimlera o 0,3,  a Volkswagena zanurkowały o 0,2 proc. Walory Fiat Chrysler zniżkowały o ponad 2,8 proc. Straciły także akcje amerykańskich producentów: Ford Motor 0,5 proc. a General Motors 0,3 proc.

Wilbur Ross, szef Departamentu Handlu zapowiedział, że raport w tej sprawie będzie gotowy pod koniec lipca lub w sierpniu.

Udział importowanych aut osobowych na rynku amerykańskim wzrósł przez ostatnie 20 lat z 32 do 48 proc.

Administracja Donalda Trumpa wprowadziła od 1 czerwca 25 proc. cło na stal i 10 proc. cło na aluminium sprowadzane z krajów Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. W odpowiedzi Unia Europejska wprowadziła w piątek cła na towary importowane ze Stanów Zjednoczonych, w tym na motocykle, whisky i sok pomarańczowy.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły