Gospodarka - Świat

Europejska bonanza. Krocie na skup własnych akcji

Zanosi się na ostry wzrost aktywności europejskich spółek. Duże buybacki zamierzają przeprowadzić takie m.in. korporacje jak luksusowy gigant LVMH, kosmetyczny potentat L’Oreal, czy naftowy koncern BP.
Foto: Bloomberg

W 2022 roku firmy z naszego kontynentu na skup własnych akcji mogą wydać 150 miliardów euro (180 mld dolarów), szacują analitycy francuskiego banku Societe Generale. To o 25 proc. więcej niż średnio w okresie pięciu lat przed pandemią.

Splot takich czynników jak instynkt przetrwania i presja polityczna spowodował, że podczas pandemii prawie całkowicie zanikła dystrybucja gotówki, zwracają uwagę eksperci.

Podczas rajdu, który wystartował po listopadowym przełomie w szczepieniach akcje spółek skupujących własne walory okazały się lepsze niż inne, a tzw dywidendowi arystokraci, długo faworyzowani przez inwestorów preferujących wartość, nie dotrzymywali kroku szerokiemu rynkowi.

"W Europie spodziewamy się mocnego wzrostu aktywności w sferze buybacków", napisali też w raporcie stratedzy amerykańskiego banku Morgan Stanley. Uważają oni, że to może zachęcić globalnych i amerykańskich inwestorów do większego zainteresowania się regionem.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.