REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Ropa dojdzie nawet do 5 USD za baryłkę?

Cena ropy gatunku Brent spadła w środę po południu do 26 USD za baryłkę, a cena surowca gatunku WTI do 23 USD za baryłkę.
Foto: Bloomberg

Prognozy analityków mówią, że ropa może stanieć jeszcze bardziej. Eksperci Citigroup spodziewają się, że cena baryłki gatunku WTI może dojść w drugim kwartale do 17 USD za baryłkę. Dopuszczają nawet krótkotrwałe spadki do 5 USD za baryłkę. Analitycy firmy badawczej Energy Aspects prognozują natomiast, że w kwietniu ropa Brent może testować poziom 10 USD za baryłkę. (Ich główny scenariusz mówi jednak, że do końca roku ceny powinny być zbliżone do 20 USD za baryłkę.) Ostatnim razem ceny ropy były zbliżone do 10 USD za baryłkę w 1998 r.

„Nikt nie może być pewny, że produkcja zostaje ograniczona odpowiednio szybko, by nie nadwerężyć naszych zdolności do składowania ropy. Niektóre rafinerie zmniejszają produkcję, bo zaczyna im brakować miejsc do magazynowania surowca. W takim środowisku nie jest niemożliwe, by ceny ropy Brent spadły na moment do 10 USD za baryłkę, tak jak to było w 1998 r. czy w 1986 r." – prognozują analitycy firmy badawczej JBC Energy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA