Gospodarka - Świat

Spowolnienie w amerykańskim budownictwie

Liczba nowych budów na rynku mieszkaniowym spadła w lutym bardziej niż prognozowano, o czym przesądziła zapaść na bardzo zmiennym rynku wielorodzinnym, ale i tak budownictwo powinno przyczynić się do wzrostu amerykańskiej gospodarki w tym kwartale.
Foto: Bloomberg

Rozpoczętych w lutym budów na rynku mieszkaniowym było o 7 proc. mniej niż w styczniu, a ich roczna stopa spadła do 1,24 mln z 1,33 mln w poprzednim miesiącu. Przy czym nowych budów domów jednorodzinnych przybyło o 2,9 proc. i był to drugi z rzędu miesiąc wzrostu. Natomiast liczba rozpoczętych budów budynków wielorodzinnych spadła o 26,1 proc. po podobnym wzroście w styczniu. Pozwoleń na budowę wydano o 5,7 proc. mniej.

Mimo lutowego spadku, budownictwo mieszkaniowe wydaje się kontynuować postęp dokonany w minionym roku. Sprzyja temu popyt wspierany przez dobrą koniunkturę na rynku pracy i stały wzrost płac. Oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal jest na historycznie niskim poziomie, mimo ostatnich wzrostów. Poprawiają się także nastroje konsumentów, bo redukcje podatków zwiększyły ich pozostające do dyspozycji dochody.

Budynków mieszkalnych oddanych do użytku było w lutym najwięcej od 10 lat, co tez jest dobra wiadomością dla potencjalnych nabywców, gdyż ograniczone zapasy w minionych latach zmniejszały dostępność domów.


Wideo komentarz