Deliveroo w drodze na londyńską giełdę

Brytyjski sturt-up zajmujący się w dostarczaniem posiłków potwierdził chęć debiutu na giełdzie. Przez pandemię biznes spółki mocno się rozwinął, jednak firma nadal nie jest rentowna.

Publikacja: 08.03.2021 14:37

Deliveroo w drodze na londyńską giełdę

Foto: Bloomberg

W poniedziałek Deliveroo poinformowała o planach debiutu na londyńskiej giełdzie. Nie ujawniono jeszcze szczegółów oferty. Dokładny plan ma zostać opublikowany w najbliższym czasie.

Lockdowny i obostrzenia spowodowały, że działalność Deliveroo odnotowała ogromny popyt. Przełożyło się na to znaczący wzrost sprzedaży. W 2020 r. przychody spółki wyniosły 4,1 mld funtów, wobec 2,5 mld funtów rok wcześniej.

Jednak nawet tak imponujący wzrost przychodów nie spowodował, że spółka wyszła „nad kreskę". Mimo że firma działa na rynku od ośmiu lat, wciąż nie jest rentowna. Strata w 2020 r. była jednak niższa niż rok wcześniej i wyniosła 223,7 mln funtów, wobec 317 mln funtów straty rok wcześniej.

Dziś Deliveroo ujawnił że ma ponad 115 tys. zarejestrowanych sprzedawców żywności, 100 tys. restauracji i miliony konsumentów w 12 krajach. Każdego miesiąca za pośrednictwem Deliveroo składanych jest sześć milionów zamówień.

Podczas ostatniej rundy prywatnego finansowania spółka pozyskała 180 mln USD. Dzięki temu wartość spółki sięgnęła 7 mld USD (5,06 mld funtów). Szacuje się jednak, że IPO może wycenić Deliveroo na 10 mld USD (7,22 mld funtów). Wśród akcjonariuszy spółki znajduje się m.in. Amazon, który posiada 16 proc. udziałów.

Dzięki IPO Deliveroo brytyjska giełda może odnotować najlepszy kwartał pod względem pierwszych ofert publicznych od 15 lat. Jak wynika z danych Bloomberga od początku roku 13 firm przeprowadziło IPO w Londynie o łącznej wartości 4,3 mld funtów. Przewiduje się, że Deliveroo doda miliardy do tego wyniku przed końcem miesiąca, co oznacza, że ??rynek IPO w Wielkiej Brytanii może przekroczyć dotychczasowy rekord pierwszego kwartału osiągnięty w 2006 r., kiedy wartość ofert sięgnęła 6,4 mld funtów.

Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal