REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Revolut wyceniany jak największe polskie banki

Fintech specjalizujący się w transakcjach wielowalutowych pozyskał 500 mln USD z emisji akcji serii D, co daje wycenę całej spółki na około 5,5 mld USD, czyli blisko 22 mld zł.

Nikołaj Storonski, prezes Revoluta

Foto: Bloomberg

Instytucja finansowa, z której korzysta 10 milionów klientów na świecie, ogłosiła dziś pozyskanie 500 milionów USD finansowania serii D, co oznacza, że spółka pozyskała do tej pory na swój rozwój w sumie 836 mlnd USD. Liderem nowej rundy finansowania był amerykański fundusz inwestycyjny TCV, brało w niej również udział wielu dotychczasowych inwestorów.

Firma rozwija się w szybkim tempie i potrzebuje kapitału. W 2019 r. zwiększyła liczbę klientów o 169 proc., dzienną liczbę użytkowników korzystających z aplikacji o 380 proc. Pozyskany kapitał przeznaczony zostanie na dalszą poprawę doświadczeń klienta (customer experience) oraz na wzmocnienie oferty usług i produktów dla klientów indywidualnych i dla firm, na rynkach gdzie firma już dziś jest obecna. W szczególności na produkty, które zachęcą klientów do korzystania z aplikacji na co dzień. Fintech planuje uruchomienie pożyczek dla firm i klientów indywidualnych, wyjście z ofertą oprocentowanych kont oszczędnościowych poza Wielką Brytanię, poprawę jakości wsparcia i obsługi klienta, a także rozwinięcie działalności bankowej w Europie.

Revolut zamierza dalej zwiększać wartość i użyteczność kont typu „premium" i „metal", które potwierdziły, że są dla biznesu ważnym źródłem przychodów. W 2019 roku przychody z tego tytułu mocno wzrosły. Konta te oferują m.in. takie usługi jak nielimitowana wymiana walut, dostęp do saloników lotniskowych, bezprowizyjny handel akcjami czy ubezpieczenie podróżne. - Naszym celem jest stworzenie globalnej platformy usług finansowych - jednej aplikacji, z pomocą której klienci mogą zarządzać wszystkimi swoimi potrzebami finansowymi, na co dzień. Nowa runda inwestycyjna potwierdziła, że inwestorzy mają zaufanie do naszego modelu biznesowego. W kolejnym kroku skupimy się na rozwoju działalności bankowej w Europie, zachęceniu klientów do codziennego korzystania z naszej aplikacji i działaniach, dzięki którym osiągniemy rentowność. Fundusz TCV ma wieloletnie doświadczenie we wspieraniu założycieli firm, które zmieniają rynki w skali globalnej, dlatego cieszymy się na myśl o nowym partnerstwie i przygotowujemy wspólnie kolejny etap rozwoju – mówi Nik Storonski, współzałożyciel i prezes Revoluta. - Revolut tworzy wyjątkowe doświadczenie klienta - wykracza ono daleko poza to, co oferują współczesne banki. Chcemy wspierać zespół Revolut i pomóc uczynić z firmy jedną z największych na świecie platform usług finansowych – dodaje John Doran, partner w TCV.

Wycena Revoluta, który dopiero pracuje nad osiągnięciem rentowności, w okolicach 22 mld zł plasuje go pomiędzy notowanymi na GPW mBankiem (14,7 mld zł) i Pekao (24,8 mld zł). Jest jednak wyraźnie mniejszy niż PKO BP (40,2 mld zł, choć dochodziła kilkanaście miesięcy temu nawet do 55 mld zł).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA