Gospodarka - Świat

Revolut wyceniany jak największe polskie banki

Fintech specjalizujący się w transakcjach wielowalutowych pozyskał 500 mln USD z emisji akcji serii D, co daje wycenę całej spółki na około 5,5 mld USD, czyli blisko 22 mld zł.

Nikołaj Storonski, prezes Revoluta

Foto: Bloomberg

Instytucja finansowa, z której korzysta 10 milionów klientów na świecie, ogłosiła dziś pozyskanie 500 milionów USD finansowania serii D, co oznacza, że spółka pozyskała do tej pory na swój rozwój w sumie 836 mlnd USD. Liderem nowej rundy finansowania był amerykański fundusz inwestycyjny TCV, brało w niej również udział wielu dotychczasowych inwestorów.

Firma rozwija się w szybkim tempie i potrzebuje kapitału. W 2019 r. zwiększyła liczbę klientów o 169 proc., dzienną liczbę użytkowników korzystających z aplikacji o 380 proc. Pozyskany kapitał przeznaczony zostanie na dalszą poprawę doświadczeń klienta (customer experience) oraz na wzmocnienie oferty usług i produktów dla klientów indywidualnych i dla firm, na rynkach gdzie firma już dziś jest obecna. W szczególności na produkty, które zachęcą klientów do korzystania z aplikacji na co dzień. Fintech planuje uruchomienie pożyczek dla firm i klientów indywidualnych, wyjście z ofertą oprocentowanych kont oszczędnościowych poza Wielką Brytanię, poprawę jakości wsparcia i obsługi klienta, a także rozwinięcie działalności bankowej w Europie.

Revolut zamierza dalej zwiększać wartość i użyteczność kont typu „premium" i „metal", które potwierdziły, że są dla biznesu ważnym źródłem przychodów. W 2019 roku przychody z tego tytułu mocno wzrosły. Konta te oferują m.in. takie usługi jak nielimitowana wymiana walut, dostęp do saloników lotniskowych, bezprowizyjny handel akcjami czy ubezpieczenie podróżne. - Naszym celem jest stworzenie globalnej platformy usług finansowych - jednej aplikacji, z pomocą której klienci mogą zarządzać wszystkimi swoimi potrzebami finansowymi, na co dzień. Nowa runda inwestycyjna potwierdziła, że inwestorzy mają zaufanie do naszego modelu biznesowego. W kolejnym kroku skupimy się na rozwoju działalności bankowej w Europie, zachęceniu klientów do codziennego korzystania z naszej aplikacji i działaniach, dzięki którym osiągniemy rentowność. Fundusz TCV ma wieloletnie doświadczenie we wspieraniu założycieli firm, które zmieniają rynki w skali globalnej, dlatego cieszymy się na myśl o nowym partnerstwie i przygotowujemy wspólnie kolejny etap rozwoju – mówi Nik Storonski, współzałożyciel i prezes Revoluta. - Revolut tworzy wyjątkowe doświadczenie klienta - wykracza ono daleko poza to, co oferują współczesne banki. Chcemy wspierać zespół Revolut i pomóc uczynić z firmy jedną z największych na świecie platform usług finansowych – dodaje John Doran, partner w TCV.

Wycena Revoluta, który dopiero pracuje nad osiągnięciem rentowności, w okolicach 22 mld zł plasuje go pomiędzy notowanymi na GPW mBankiem (14,7 mld zł) i Pekao (24,8 mld zł). Jest jednak wyraźnie mniejszy niż PKO BP (40,2 mld zł, choć dochodziła kilkanaście miesięcy temu nawet do 55 mld zł).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.