REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Największa fuzja banków od dekady

Dwa największe regionalne banki w USA - BB&T oraz SunTrust ujawniły plany fuzji, która umożliwi im konkurowanie z największymi bankami w kraju. Notowania SunTrust wzrosły w czwartek o ponad 10 proc., natomiast BB&T o 4 proc.
Foto: AFP

Wartość połączonych podmiotów wynosić będzie 66 mld USD, co oznacza, że będzie to szósty pod względem wielkości bank w USA, w oparciu o aktywa i depozyty. Będzie to największa fuzja amerykańskich banków od ponad 10 lat. Połączona spółka będzie działać pod nową nazwą, która nie jest jeszcze znana i będzie w posiadaniu 442 mld USD w aktywach, 301 mld USD w udzielonych pożyczkach oraz 324 mld USD w depozytach. Będzie zatem bezpośrednio rywalizować z amerykańskim Bancorp, którego aktywa wynoszą 467 mld USD.

Transakcja będzie polegać na zakupie przez regionalnego kredytodawcę BB&T konkurencyjnego SunTrust Bank za około 28 mld USD. - To niezwykle atrakcyjna propozycja finansowa, która zapewnia skalę niezbędną do konkurowania i wygrywania w szybko zmieniającym się świecie usług finansowych - powiedział Kelly King, prezes BB&T. Obecnie banki czekają na zgodę organów regulacyjnych, jednak analitycy spodziewają się zatwierdzenia umowy.

Fuzja, której zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2019 r., prawdopodobnie doprowadzi do rocznych oszczędności w wysokości około 1,6 mld USD. Połączenie wygeneruje wewnętrzną stopę zwrotu na poziomie około 18 proc.

King będzie pełnił funkcję prezesa nowej firmy do września 2021 r., natomiast William Rogers, prezes SunTrust, będzie pełnił funkcję dyrektora ds. operacyjnych do września 2021 r., a następnie obejmie stanowisko prezesa.

Fuzja jest pierwszą tak dużą transakcją w sektorze bankowym od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. Analitycy i przedstawiciele branży przewidują jednak, że fuzje i przejęcia wkrótce rozgrzeją sektor finansowy. Brian Moynihan prezes Bank of America powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że wkrótce odbędzie się seria fuzji amerykańskich banków, które stworzą bezpośrednich rywali dla jego firmy.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA