Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pekin przygotowuje się do zimowych igrzysk olimpijskich. Będą one dla chińskiej stolicy nie tylko okazją do autopromocji, ale również wielkim testem polityki pandemicznej. Władzom zależy, by świat wyniósł z tej imprezy dobre wrażenie.
Koniunktura w gospodarce i na rynku akcji Państwa Środka nie wygląda szczególnie dobrze u progu Chińskiego Nowego Roku (wypadającego 1 lutego) i zimowych igrzysk olimpijskich (zaczynających się 4 lutego). CSI 300, wspólny indeks dla giełd w Szanghaju i Shenzen, otarł się przecież w zeszłym tygodniu o bessę, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy obciął prognozę PKB dla Chin na 2022 r. O ile jeszcze w październiku spodziewał się wzrostu gospodarczego o 5,6 proc., o tyle obecnie przewiduje 4,8 proc. Jeśli prognozy Funduszu się sprawdzą, to gospodarka chińska będzie rozwijać się w tym roku wolniej niż polska (5,1 proc.) czy brytyjska (4,7 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.