Epidemia koronawirusa nadal szkodzi nastrojom na giełdach

Część europejskich indeksów w trakcie wtorkowej sesji lekko odbiła po silnej poniedziałkowej przecenie. Sytuacja jest jednak wciąż niepewna, a styczeń w rezultacie okazuje się słabym miesiącem dla inwestorów z rynku akcji.

Publikacja: 29.01.2020 05:00

Epidemia koronawirusa nadal szkodzi nastrojom na giełdach

Foto: AFP

Rynki finansowe we wtorek wciąż nerwowo reagowały na informacje dotyczące epidemii koronawirusa. Sesja w Azji nadal była zdominowana przez spadki. Południowokoreański indeks KOSPI stracił aż 3,09 proc. (była to jednak dla niego dopiero pierwsza sesja po Nowym Roku Księżycowym), a japoński Nikkei 225 spadł o 0,55 proc. Część indeksów jednak lekko zyskiwała, odreagowując spadki z poniedziałku.

Sesja na wielu europejskich giełdach zaczynała się we wtorek od niewielkich zwyżek. Dosyć szybko jednak przekształciły się na wielu giełdach w umiarkowane spadki, ale późnym popołudniem niemiecki DAX zyskiwał 0,5 proc., a polski WIG 20 rósł o 0,9 proc. Sesja w USA zaczęła się na zielono. Dow Jones Industrial zyskiwał na początku 0,2 proc. Ale informacje dotyczące epidemii nie nastrajały do optymizmu. Władze Hongkongu wprowadziły ograniczenia na podróże z Chin, władze Chin zablokowały wszystkie krajowe i zagraniczne wyjazdy grup turystycznych, a w Japonii wykryto koronawirusa u człowieka, który nie odwiedził wcześniej chińskiego miasta Wuhan, będącego głównym źródłem epidemii. Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych wezwała natomiast inwestorów, do „racjonalnego i obiektywnego" postrzegania sytuacji na rynkach w kontekście epidemii koronawirusa. Giełdy w Chinach mają zostać otwarte 3 lutego.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają