Bitcoin pod bardzo silną presją

Zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed źle wpływa na kurs.

Publikacja: 22.01.2022 08:37

Bitcoin pod bardzo silną presją

Foto: Bloomberg

Bitcoin tracił w piątek po południu 9 proc., a jego kurs spadł poniżej 38 tys. USD, do najniższego poziomu od pięciu miesięcy. Ethereum zniżkowało o ponad 12 proc., do 2,7 tys. USD. Kapitalizacja rynku kryptowalut zmniejszyła się w ciągu 24 godzin o ponad 150 mld USD.

Piątkowa sytuacja na rynku kryptowalut była wiązana przez analityków z korektą na Wall Street i oczekiwaniami inwestorów dotyczących bardziej „jastrzębiej" polityki Fedu. – Jest nieco rozczarowujące, że bitcoin nie zareagował pozytywnie na wzrost rentowności amerykańskich obligacji – twierdzi Edward Moya, analityk Oanda.

Do przeceny mocno przyczyniła się również czwartkowa propozycja Banku Rosji wprowadzenia zakazu „wydobycia" kryptowalut i handlu nimi na terenie Federacji Rosyjskiej. Kryptowaluty są, w opinii rosyjskiego banku centralnego, obciążeniem dla systemu energetycznego i zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego oraz monetarnej suwerenności kraju.

Rynek kryptowalut jest już pod presją od wielu tygodni. Bitcoin od początku roku stracił 15 proc. wobec dolara, a przez ostatnie trzy miesiące zniżkował o blisko 40 proc. Jeszcze w listopadzie płacono za niego prawie 69 tys. USD.

– Obawy przed zakazem „wydobycia" w Rosji, skutki ograniczania skupu aktywów przez banki centralne oraz problemy regulacyjne w niektórych krajach mocniej wpływają na decyzje w handlu oraz inwestycyjne niż długoterminowe fundamenty – wskazuje Jason Dean, analityk firmy Quantum Economics.

Analitycy Bloomberg Intelligence zwracają uwagę na dużą korelację pomiędzy bitcoinem a przebiegiem programów ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE) przez Fed. W okresach ilościowego luzowania polityki bitcoin zwykle zyskiwał, a w czasie ograniczania lub wstrzymywania QE tracił na wartości. Jego przecena w drugiej połowie 2011 r. i w 2018 r. zbiegła się z ograniczaniem przez Fed sumy bilansowej. Obecnie Rezerwa Federalna znów ogranicza skup aktywów i szykuje się do podwyżek stóp procentowych. To, według analityków Bloomberg Intelligence, powinno tworzyć trudne środowisko dla kryptowalut w pierwszej połowie 2022 r. HK

Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba