Niedźwiedzie kontrolują sytuację

Kolor czerwony utrzymuje się na warszawskiej giełdzie. Czekamy na start notowań na Wall Street.

Publikacja: 24.09.2020 13:53

Niedźwiedzie kontrolują sytuację

Foto: Fotorzepa/Mateusz Dąbrowski

Kierunek dzisiejszych notowań jest na razie jeden. Od początku dnia na parkiecie dominuje kolor czerwony. Pierwsze uderzenie podaży było dość mocne, gdyż WIG20 w początkowych minutach handlu tracił ponad 1 proc. Wydawało się, że może to być zwiastun jeszcze większych problemów. Na szczęście ten scenariusz się nie ziścił. Podaż nie poszła za ciosem, a nawet byki zaczęły próbować swoich sił.

Odrobić udało się jednak tylko część strat. W połowie notowań indeks największych spółek tracił około 0,8 proc. Wynik ten oczywiście nadal jest rozczarowujący, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, co dzieje się na największych europejskich parkietach. Niemiecki DAX po początkowych problemach wyszedł na plus i w połowie notowań zyskiwał około 0,2 proc. My bardziej musimy równać do mniejszych parkietów. Na szarym końcu stawki jest węgierski BUX, który traci 1,3 proc.

Ciężarem dla indeksu największych spółek jest chociażby CCC. Akcje tej firmy są przeceniane o 3,5 proc. Słabo prezentuje się też Lotos czy też KGHM. Papiery tych spółek są prawie 3 proc. pod kreską.

Przecena dotknęła dzisiaj także średnie i małe firmy. mWIG40 jest 0,8 proc. na minusie, a sWIG80 traci 1,2 proc.

Oczywiście przed nami jeszcze druga część dnia, która będzie upływać pod dyktando Amerykanów. Problem w tym, że wczoraj na Wall Street doszło do wyraźnej przeceny, a i dzisiaj zachowanie kontraktów na tamtejsze indeksy sugeruje kontynuacje tego ruchu. Niewykluczone więc, że dzisiaj jeszcze sporo może się wydarzyć.

Na rynku walutowym widzimy dalszą słabość złotego. Euro jest już wyceniane na 4,53 zł, zaś dolar kosztuje 3,89 zł. Ryzykowane aktywa znowu parzą w ręce inwestorów.

Giełda
LPP odzyskuje grunt pod nogami
Giełda
Słabość popytu w Warszawie
Giełda
Dominujący handel na LPP
Giełda
W Warszawie odreagowanie po przecenie
Giełda
Poranek maklerów – Co dalej po giełdowym trzęsieniu ziemi?
Giełda
Scenariusz optymistyczny na pierwszym planie (Komentarz tygodniowy)