REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Warszawa zostawiła w tyle Europę

Mocne wzrosty na warszawskiej giełdzie. WIG20 zyskał we wtorek 2 proc.
Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie mógł napawać optymizmem. WIG20 zyskał w poniedziałek 0,8 proc. Jak się jednak okazało najlepsze miało dopiero nadejść. Prawdziwy popis byki tak naprawdę dały dopiero podczas wtorkowej sesji.

Już początek dnia pokazał, że inwestorzy wcale nie zamierzają rezygnować z kupowania akcji. WIG20 na otwarciu zyskał 0,4 proc. co było m.in. pokłosiem udanej sesji w Stanach Zjednoczonych, gdzie indeks S&P500 wykonał kolejny krok w stronę historycznego szczytu. Po udanym otwarciu Warszawa ani jednak myślała zwalniać tempa. Z każdą godziną handlu wzrosty przybierały na sile. Po godzinie 12.00 indeks największych spółek naszego parkietu zyskiwał już 1,5 proc., dzięki czemu mogliśmy się szczycić mianem najmocniejszego rynku na Starym Kontynencie. Co prawda na innych rynkach również dominowały wzrosty, ale nie były one tak okazałe, jak na GPW. Kroku próbował nam dotrzymać m.in. węgierski BUX, który rósł o 1,6 proc. To tylko potwierdza, że wtorkowe zwyżki to efekt globalnego spadku awersji do ryzyka na czym zyskały przede wszystkim rynki wschodzące. Biorąc pod uwagę to, że nasz parkiet przez długi czas raził słabością to tym bardziej wydaje się, że świetna wtorkowa postawa ma solidne uzasadnienie. Nie da się natomiast ukryć, że robi ona wrażenie. W końcówce sesji wzrosty wspierane były udanym otwarciem notowań w Stanach Zjednoczonych i w efekcie do końca dnia byliśmy świadkami szarży byków. WIG20 zyskał ostatecznie 2 proc. i do środowej sesji przystąpi z poziomu 2281 pkt. Wzrostami dzień zakończyły niemal wszystkie spółki z tego indeksu. Najmocniej zyskała PGE, której akcje podrożały 3,6 proc. Nieco słabiej prezentowały się średnie i małe spółki. mWIG40 zyskał 0,6 proc., zaś sWIG80 urósł 0,1 proc.

Aby nie popadać w przesadny optymizm trzeba jednak zwrócić uwagę na poziom aktywności inwestorów. Obroty na całym rynku z trudem zbliżyły się do 700 mln zł. Mimo więc imponujących wzrostów może się okazać, że to tylko chwilowy zryw kupujących, a nie faktyczny napływ świeżego kapitału.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA