REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Kontynuacja przeceny

Na krajowym rynku w dalszym ciągu przeważały minorowe nastroje, skutecznie zniechęcając inwestorów do zakupów akcji. W efekcie krajowe indeksy kontynuowały negatywny trend z minionego tygodnia, notując już szóstą z rzędu spadkową sesję.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Tym razem przecena dała się mocniej we znaki posiadaczom akcji – WIG20 zanurkował o prawie 0,9 proc. , a WIG stracił 0,8 proc. Równocześnie wiele do życzenia pozostawiała aktywność handlujących w Warszawie, co częściowo można tylko tłumaczyć sezonem urlopowym. W trakcie całej sesji właścicieli zmieniły papiery o wartości przekraczającej niewiele ponad 400 mln zł.

Spadki krajowych indeksów kontrastowały z kolorem zielonym na większości europejskich rynkach akcji, gdzie inwestorzy przejawiają dużo więcej ochoty do kupowania akcji. W tym gronie można było jednak znaleźć kilka negatywnych wyjątków. Sprzedający mieli również  więcej do powiedzenia na giełdach w Mediolanie i Budapeszcie. Jednak to warszawska giełda wypadła najsłabiej na tle parkietów ze Starego Kontynentu. Lipcowy zjazd formy krajowych inwestorów może nieco dziwić, biorąc pod uwagę nastawionych „byczo" inwestorów na największych zagranicznych parkietach podbudowanych coraz bardziej realną perspektywą obniżek stóp procentowych w USA.

W trakcie ostatniej sesji na krajowym rynku sprzedający byli bardzo aktywni w segmencie największych spółek. Z łask inwestorów wypadły akcje PKN Orlen, JSW i spółki energetyczne, co przełożyło się na wyraźną korektę ich notowań. Chętnie pozbywano się też papierów większości banków. Negatywnie w tym gronie wyróżniał się Alior, co mogło być odpowiedzią na kłopoty z kolejnych dużym klientem. Przecenie skutecznie oparły się jedynie akcje m in. Orange, Pekao i Cyfrowego Polsatu.

Mimo obiecującego startu notowań na szerokim rynku akcji więcej do powiedzenia mieli sprzedający. W efekcie przeważająca większość spółek notowana w tym segmencie  zakończyła sesję pod kreską.

Co istotne, nie zabrakło cenotwórczych informacji z samych spółek. Sezon wynikowy na warszawskiej giełdzie powoli się rozkręca, co zaowocowało publikacją kolejnych raportów kwartalnych spółek. Z większych firm przed sesją swoimi osiągnięciami pochwaliły się m. in. Millennium i Budimex. W obu przypadkach opublikowane rezultaty okazały się zbliżone do oczekiwań analityków.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA