Giełda

Lider osłabł, ale rynek się trzyma

Na półmetku środowej sesji WIG20 rósł o 0,4 proc. do 2239 pkt. O 0,1 proc. zwyżkował mWIG40, a sWIG80 spadał o 0,2 proc. GPW pozytywnie wyróżniała się na europejskim tle.
Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki

Gdy na zegarku była 12.30 najsilniejszym indeksem na Starym Kontynencie był ukraiński UX – rósł o 1,2 proc. WIG20 był w pierwszej piątce, zyskując wówczas 0,4 proc. Na drugim biegunie były niemiecki sDAX tracący 1 proc. i węgierski BUX ze spadkiem o 0,9 proc. Na rynkach panowały mieszane nastroje, co można wiązać z oczekiwaniami na wieczorną decyzję Fedu dotyczącą stóp. Wprawdzie nikt nie oczekuje zmian, ale zmian w retoryce już tak. Dane dotyczące inflacji w USA zaskoczyły ostatnio negatywnie, więc uzasadnione są obawy, że Fed pokaże „jastrzębi pazur".

W Warszawie najciekawszym podmiotem jest dziś CD Projekt. Rano akcje zwyżkowały o 4 proc., a po południu o tyle samo spadały. Na wykresie widać walkę przy okrągłym poziomie 200 zł, której towarzyszyły wysokie obroty – 176 mln zł, a więc ponad dwa razy więcej niż na drugim najbardziej aktywnym podmiocie – KGHM. W gronie blue chips najsilniejsze były CCC i Santander, ze zwyżkami o ponad 2 proc. Na dole tabeli były Mercator (-2,7 proc.) oraz wspomniany CDR. Wśród indeksów sektorowych najlepiej radził sobie WIG-Ukraina (+1,7 proc.), a najsłabiej WIG.Games (-1,6 proc.). Wśród średnich spółek najsilniejszy był Alior (+3,9 proc.), a najsłabszy Millennium (-2,8 proc.). W gronie maluchów i na całym szerokim rynku pozytywnie wyróżniał się Erbud. Jego akcje drożały o 20,75 proc. przy obrocie 2,45 mln zł. W gronie maluchów maruderami były Getin i ML System, ze stratami sięgającymi 5 proc.

Trzeci dzień z rzędu spada dziś NCIndex. Jego strata po południu wynosiła -0,7 proc. Na małym parkiecie największe obroty były na Vee (+40 proc. przy obr. 2,5 mln zł) oraz na Novinie (+2,6 proc. przy obr. 1,1 mln zł).

Na rynku walutowym doszło do osłabienia euro i dolara względem złotego. Pierwsza waluta taniała o 0,2 proc. do 4,5171 zł, a druga o 0,1 proc. do 3,7283 zł. Powyżej 72 dol. trzymała się ropa WTO, a złoto wciąż stabilizowało się w okolicy 1860 dol. Bitcoin pozostawał w konsolidacji przy 40 000 dol. W ten międzyrynkowy spokój wpisywało się zachowanie kontraktów na S&P500. Oscylowały przy poziomie neutralnym, zapowiadając tym samym spokojny początek sesji na Wall Street.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.