REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Giełda

Wzrosty w cieniu najgorszych danych w historii

W trakcie czwartkowego handlu główny, krajowy indeks, WIG20, zyskał 3,48%, podczas gdy mWIG40 wzrósł o 1%, a sWIG80 podbił o 0,77%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 830 mln z czego 673 mln przypadło na WIG20.

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Nastroje przed sesją nie były najlepsze – Azja sygnalizowała spadki, a wygaszenie wzrostów na futures wskazywało na narastające napięcie przed kluczową publikacją dzisiejszej sesji – zaplanowanych na godz. 13:00 wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA za ostatni tydzień. Lokalnie dodatkowo przed sesją pojawiły się wytyczne ze strony KNF aby banki i zakłady ubezpieczeń nie wypłacały dywidendy w świetle aktualnego ryzyka związanego z koronawirusem. Sektor bankowy posiada znaczący udział w WIG20 i często od jego zachowania zależy bilans handlu. Ostatecznie jednak możemy stwierdzić, iż takie wytyczne były przez rynek spodziewane w świetle ostatnich wydarzeń.

O 13:30 poznaliśmy wyczekiwane dane z USA. „Jobless claims" wyniosły ponad 3 mln (poprzednio odczyty wynosiły 200-300k), co jest najgorszym wskazaniem w historii wskaźnika. Tymczasem rynek amerykańskich futures ruszył na północ. W depeszach zaczęły pojawiać się sugestie, iż inwestorzy spodziewali się nawet gorszego wskazania, a sama skala ryzyka dla tamtejszego rynku pracy powinna skłonić FED do dalszego luzowania. Docelowe wzrosty w USA (aktualnie SPX rośnie o 5%) pozwoliły na zakończenie handlu w Europie blisko intra-sesyjnych maksimów. WIG20 zakończył obrót w ramach TOP5 europejskich indeksów, chociaż dziwić może gorsze zachowanie mWIG i sWIG podczas odbicia.

W ramach WIG20 najmocniejsze zwyżki zanotowały walory Lotosu (+8,89%) oraz PKO BP (+7,42%) i PZU (+6,38%), co potwierdza tezę o wcześniejszym zdyskontowaniu ruchu ze strony KNF. Jednym walorem w ramach WIG20, który skończył „poniżej kreski" był Tauron (-0,09%). Na szerokim rynku otrzymujemy kolejne informacje (wymagane przez KNF) jako spółki radzą sobie (i jakie mają prognozy) w związku z COVID-19. W zakresie najmocniejszych wzrostów na parkiecie warto wspomnieć o 48% podbiciu walorów Pharmeny, która poinformowała o potencjalnym pozytywnym wpływie suplementacji wit. B3 w trakcie infecji COVID-19. Na małym parkiecie warto zwrócić uwagę na ponad 50% podbicie akcji Biomass Energy po informacjach o uruchomieniu centrum R&D oraz planach realizacji kontenerowego szpitala zakaźnego.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza zwyżka WIG20 jest oczywiście pozytywna, jednak nie przynosi wybicia z ostatniej konsolidacji. Czynnikiem wspierającym jest oczywiście trwające odbicie na rynkach zachodnich.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA