REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Giełda

Strumień z pieniędzmi wspiera rynki

Wall Street i rynki azjatyckie bardzo optymistycznie przyjęły informację o amerykańskim porozumieniu w sprawie fiskalnego wsparcia o wartości 2 bln USD. Od ponad 2-proc. zwyżki rozpoczął środową sesję WIG20. Złoty zyskiwał rano po 0,5 proc. do dolara i euro.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł wczoraj o 11,4 proc. To była najlepsza sesja w jego wykonaniu od 1933 r. Japoński Nikkei natomiast zakończył dzisiejszą sesję wzrostem o 8 proc., Hang Seng zyskał 4 proc., a Shanghai Composite 2,2 proc. W takich okolicznościach GPW nie mogła zacząć środy inaczej, jak od zwyżek. Po 15 minutach notowań WIG20 rósł o 3,3 proc. do 1498 pkt. Ruch ten wpisuje się w trwającą od ubiegłego poniedziałku korektę trendu spadkowego. To odbicie napędzają przede wszystkim pakiety pomocowe ze strony rządów i banków centralnych. Fed zdecydował się w poniedziałek na nielimitowany program QE, a dziś w nocy zawarto w USA porozumienia dotyczące fiskalnego wsparcia gospodarki o wartości 2 bln USD. I choć reakcja rynków jest spektakularna, to analitycy nie są do końca przekonani o rychłej zmianie trendu.

- Czy >10 proc. wzrosty indeksów zwiastują koniec przecen? Niekoniecznie. Po olbrzymich spadkach zamykanie krótkich pozycji generuje takie zwyżki. Wszystko zależy od długości mrożenia gospodarek, czyli od pandemii. Mrożenie wydłuża krzywą zarażeń, więc sytuacja szybko się nie poprawi – pisał rano na Twitterze znany analityk Piotr Kuczyński. Wczorajsze odczyty PMI dla usług m.in. Francji, Niemiec i strefy euro pokazały wstępnie, że konsekwencje gospodarcze pandemii będą dotkliwe. Część z nich być może jest już w cenach, choć zmienność jest tak duża, że trudno racjonalnie oceniać aktualne zmiany wycen akcji.

Warto zwrócić uwagę, że nie wszędzie dzisiejszy poranek był równie spektakularny jak finisz sesji w Azji. O ile czeski PX i rosyjski RTS zyskiwały po ponad 5 proc., to ruchy na DAX i CAC40 były zbliżone do tego na WIG20. Z kolei futuresy na S&P500 rosły rano o 1,3 proc., co jak na ostatnie czasy i skalę zaproponowanej rynkom pomocy jest wynikiem przeciętnym.

Trwa korekcyjne umocnienie złotego. Dziś rano dolar taniał o 0,4 proc. do 4,2413 zł, euro o 0,5 proc. do 4,5831 zł, a frank o 0,6 proc. do 4,3191 zł. Do 1600 USD za uncję skorygowała się przez noc cena złota. Z kolei baryłka ropt naftowej WTI drożała rano o 2,2 proc. do 24,52 USD. Trwa odbicie na rynku kryptowalut. Po wczorajszej kilkunastoprocentowej zwyżce bitcoina znalazł się powyżej 6500 USD i dziś rano utrzymywał się na tych poziomach. Kapitalizacja całego rynku cyfrowych aktywów wzrosła natomiast do 187 mld USD.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA