Powell nie daje odetchnąć rynkom

Bardzo silny wzrost rentowności w Stanach Zjednoczonych prowadzi do większych ruchów na innych rynkach. Są to nie tylko waluty czy surowce, ale przede wszystkim rynek akcyjny.

Publikacja: 04.03.2021 18:46

Powell nie daje odetchnąć rynkom

Foto: XTB

Większe rentowności to możliwa oznaka wyższych stóp procentowych lub ewentualnych problemów gospodarczych spowodowanych zachwianiem stabilności finansowej. Dzisiaj przed marcowym posiedzeniem Fed przemawiał jego szef Jerome Powell. Nie dał on jednak rynkom niczego konkretnego, co doprowadziłoby do normalizacji sytuacji.

Dzisiaj Nasdaq na moment znalazł się w okolicach najniższego poziomu od końca grudnia tego roku. Szybko jednak inwestorzy powrócili do kupowania przy ważnych technicznych miejscach, czego wynikiem może być pozytywna sesja dzisiejszego dnia. Z drugiej strony to nie będzie jednak efekt słów Jerome Powella. Szef Fed przemawiał dzisiaj publiczne po kilku innych komentarzach ze strony amerykańskich bankierów centralnych. Oczywiście uwaga skupiona jest przede wszystkim na komentarzach dotyczących inflacji, rentowności czy stóp procentowych. Powell nie powiedział jednak w zasadzie nic mocnego, co mogłoby w jakimś większym stopniu zmienić bieg wydarzeń na rynkach. Wskazał on jedynie, że obecne wydarzenia nie powinny wpłynąć na długoterminowe oczekiwania inflacyjne oraz pomimo ogólnej poprawy, rynek pracy wciąż nie ma się jeszcze dobrze. Wskazał on, że brakuje jeszcze ok. 10 mln miejsc pracy w USA, co przy obecnym tempie wzrostu zatrudnienia może zająć lata! Generalnie jego wypowiedzi nie zadowoliły rynków, co doprowadziło do dalszych wzrostów rentowności. Z drugiej strony indeksy nie powróciły do głębszych spadków.

Wyraźnie traciły dzisiaj spółki technologiczne. Wśród najbardziej spadkowych obserwowaliśmy Apple’a czy PayPayla. Z drugiej strony powody do zadowolenia ma sektor naftowy. Ropa WTI zbliża się do poziomu 65 dolarów za baryłkę po decyzji OPEC o utrzymaniu produkcji bez zmian w kwietniu w porównaniu do maja, z bardzo niewielkimi zmianami dla Rosji czy Kazachstanu. Dla rynku przede wszystkim ważne jest jednak to, że produkcja nie wzrośnie kilka milionów baryłek na dzień, co teoretycznie mogłoby mieć miejsce.

WIG20 wzrósł dzisiaj marginalnie, choć w ciągu dnia akcje Allegro nastrajały pozytywnie inwestorów. Kolejny dzień silnie rosły akcje Mabiona za sprawą możliwości produkcji szczepionki. Akcje wzrosły do 100 zł, ale potem szybko cofnęły się w okolice 60 zł. Od historycznych maksimów odbyły się akcje spółki gamingowej Huuuge.

Michał Stajniak

Giełda
GPW pod silną presją spadkową
Giełda
Podwójny szczyt WIG20 i spadki w USA
Giełda
Powiew stagflacyjnego scenariusza i rozczarowujące prognozy spółek powodują spadki
Giełda
Podwójny szczyt straszy na wykresie WIG20
Giełda
Poziom 2500 pkt znów odpycha WIG20
Giełda
Rynki biorą oddech po ostatnich wzrostach