Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Łącznie do funduszy otwartych (UCITS) w Europie trafiły w sierpniu 72 mld euro, w porównaniu ze 107 mld euro w lipcu. Tym razem najwięcej wpłat przyciągnęły fundusze akcji – około 22 mld euro. Miesiąc wcześniej wpłaty sięgnęły 24 mld euro. Przypomnijmy, że od października zeszłego roku do kwietnia napływy do funduszy akcji w Europie oscylowały wokół 50 mld euro miesięcznie. W maju obserwowaliśmy jednak spadek do 29 mld euro, a w kolejnych dwóch miesiącach sprzedaż sięgnęła odpowiednio 38 oraz 24 mld euro. Do funduszy obligacji w sierpniu trafiło netto 19 mld euro (wobec 22 mld euro w lipcu), natomiast do funduszy rynku pieniężnego 11 mld euro, czyli o około 27 mld euro mniej niż w pierwszym miesiącu wakacji. Sprzedaż funduszy mieszanych utrzymała się na podobnym poziomie, sięgając 19 mld euro. Wcześniej przez trzy miesiące z rzędu wędrowało do nich po 17 mld euro. Z miesiąca na miesiąc odrobinę zniżkują napływy do ETF-ów, sięgały w sierpniu 10 mld euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kilka pierwszych miesięcy tego roku upłynęło nam w otoczeniu chaotycznej polityki Donalda Trumpa i co do tego, że podobnie może być w II połowie roku, zarządzający nie mają raczej wątpliwości. Część z nich trzyma się jednak akcji, mimo już sporych wzrostów.
Trudno inaczej wyjaśnić wyniki sprzedaży funduszy inwestycyjnych w czerwcu, w którym wypłacano pieniądze m.in. z funduszy amerykańskich akcji. Zdecydowanie mniej chętnych było też na długoterminowe obligacje.
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.