Fundusze inwestycyjne TFI

Napływy: Sprzedaż funduszy akcji w Europie hamuje

Sierpień był kolejnym udanym miesiącem na rynku funduszy inwestycyjnych w Europie, jednak saldo sprzedaży było niższe niż w lipcu – wynika z najnowszego zestawienia EFAMA.
Foto: Bloomberg

Łącznie do funduszy otwartych (UCITS) w Europie trafiły w sierpniu 72 mld euro, w porównaniu ze 107 mld euro w lipcu. Tym razem najwięcej wpłat przyciągnęły fundusze akcji – około 22 mld euro. Miesiąc wcześniej wpłaty sięgnęły 24 mld euro. Przypomnijmy, że od października zeszłego roku do kwietnia napływy do funduszy akcji w Europie oscylowały wokół 50 mld euro miesięcznie. W maju obserwowaliśmy jednak spadek do 29 mld euro, a w kolejnych dwóch miesiącach sprzedaż sięgnęła odpowiednio 38 oraz 24 mld euro. Do funduszy obligacji w sierpniu trafiło netto 19 mld euro (wobec 22 mld euro w lipcu), natomiast do funduszy rynku pieniężnego 11 mld euro, czyli o około 27 mld euro mniej niż w pierwszym miesiącu wakacji. Sprzedaż funduszy mieszanych utrzymała się na podobnym poziomie, sięgając 19 mld euro. Wcześniej przez trzy miesiące z rzędu wędrowało do nich po 17 mld euro. Z miesiąca na miesiąc odrobinę zniżkują napływy do ETF-ów, sięgały w sierpniu 10 mld euro.

Licząc od początku roku, liderem sprzedaży pozostają fundusze akcji z około 324 mld euro (44 proc. wszystkich napływów) przewagi wpłat nad wypłatami. Kolejne są fundusze obligacji, z napływami netto rzędu 134 mld euro, a na trzecim miejscu plasują się fundusze mieszane, do których inwestorzy wpłacili 117 mld euro więcej, niż z nich wycofali. Fundusze rynku pieniężnego mają po ośmiu miesiącach tego roku ujemne saldo sprzedaży, sięgające 36 mld euro. ETF-y przyciągnęły około 114 mld euro. paan

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.