Fundusze inwestycyjne TFI

Z surowcowej hossy cieszą się też zarządzający

Dynamiczny wzrost cen surowców energetycznych podkręca wyniki opartych na nich funduszy.
Foto: Bloomberg

W ostatnich tygodniach mało który surowiec nie załapał się na zwyżki. W efekcie portfele szerokiego rynku podkręciły stopy zwrotu liczone od początku roku, z kolei strategie oparte na metalach szlachetnych odrobiły część strat.

Słabe warunki dla złota

Zwyżki cen surowców energetycznych i przemysłowych od początku roku sięgają od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 proc. Dynamika wzrostu miedzi czy ropy naftowej jednak jeszcze przyspieszyła w ostatnim czasie. Jak tłumaczy Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ, kryzys energetyczny zmusił wiele hut i zakładów do ograniczenia działalności operacyjnej, a to negatywnie przekłada się na produkcję wielu metali przemysłowych, których zapasy znajdują się na najniższych poziomach nawet od kilku dekad.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.