REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Giełda rusza z indeksami dywidend, myśli o kolejnych wskaźnikach

27 grudnia warszawska giełda rozpocznie obliczanie i publikacje indeksów dywidend: WIG20dvp, mWIG40dvp oraz sWIG80dvp.
Foto: Adobestock

Czym nowe indeksy będą różniły się od obecnych wskaźników? Będą one prezentowały jedynie skumulowane dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w skład danego indeksu w danym roku kalendarzowym.

- Rozpoczynamy publikację nowych indeksów, ponieważ stanowią znakomite źródło informacji o dywidendach wypłacanych na naszym rynku. Jest to informacja szczególnie istotna dla tych, którzy poszukują atrakcyjnych i stabilnych zwrotów z inwestycji. Na GPW notowanych jest wiele spółek, które regularnie wypłacają dywidendy wyższe niż odsetki od instrumentów dłużnych. Są to zarówno spółki duże, będące uczestnikami indeksu WIG20, jak również średnie oraz małe należące odpowiednio do indeksów mWIG40 oraz sWIG80 – przekonuje Marek Dietl, prezes GPW.

Nowe indeksy nie będą kumulować dywidend z poprzednich lat, dlatego ich wartość będzie pod koniec każdego roku zerowana. W ten sposób na początku kolejnego roku indeksy startują z wartością zero (brak dywidend) i zliczają dywidendy od nowa. Wartość indeksu na koniec roku będzie stanowić sumę dywidend wypłaconych przez spółki danego indeksu bazowego w danym roku.

Zerowanie indeksów będzie się odbywać na pierwszej sesji giełdowej po trzecim piątku grudnia. W tym roku będzie to 27 grudnia.

Jednocześnie przedstawiciele GPW zapowiadają, że baza indeksów będzie się powiększać. W planach jest uruchomienie m.in. czterech nowych indeksów sektorowych: technologicznego, finansów, surowców oraz energetyki.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA