Nadregulacje sporym problemem rynku

Mimo że na poziomie unijnym oraz lokalnym pojęcie gold-platingu staje się zjawiskiem niewygodnym, a Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego wskazuje, że gold-plating jest znaczącym hamulcem w rozwoju rynków finansowych, z nadregulacjami wciąż mamy problem – wynika z konferencji zorganizowanej przez CFA Society Poland.

Publikacja: 06.12.2021 09:29

Nadregulacje sporym problemem rynku

Foto: 123rf

CFA Society Poland w celu stworzenia przestrzeni do dyskusji na temat gold-platingu zorganizowało 30 listopada konferencję poświęconą wdrażaniu regulacji europejskich w kontekście konkurencyjności polskiego rynku finansowego.

– Konferencja CFA Society Poland na temat zjawiska regulacji nadmiarowej, czyli właśnie gold-platingu to tak naprawdę pierwsza publiczna dyskusja poświęcona temu tematowi na polskim rynku kapitałowym. Zjawisko to występuje na polskim rynku od dawna, jednak stosunkowo niedawno zaczęto je powszechnie dostrzegać i oceniać w jednoznaczny sposób. Dość mocno przyczyniło się do tego dostrzeżenie tego zjawiska w ramach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego i podjęcie dyskusji na ten temat przez Ministerstwo Finansów – mówi Piotr Sieradzan, wiceprezes CFA Society Poland.

W trakcie kilkunastu wystąpień i prelekcji rozmawiano o gold-platingu z wielu perspektyw – rynku publicznego i prywatnego, regulacyjnego na poziomie krajowym (Komisja Nadzoru Finansowego) oraz europejskim (Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych w ramach Komisji Europejskiej), a także prawniczym w ramach panelu prawników – ekspertów zajmujących się na co dzień doradzaniem rynkowi kapitałowemu w kwestiach prawnych.

– Prelegenci na konferencji CFA Society Poland przedstawili przykłady i konsekwencje gold-platingu na poszczególnych rynkach, a goście zagraniczni pokazali jak różne podejście można mieć w implementowaniu i interpretowaniu tych samych teoretycznie regulacji europejskich lokalnie, i jakie są tego efekty – dodaje Piotr Sieradzan. – Większość zaproszonych przez nas gości wypowiadała się o zjawisku gold-platingu negatywnie, a praktycznie wszyscy z nich opowiedzieli się za niestosowaniem mechanizmów tego zjawiska w szerokim zakresie, w sposób który ograniczałby konkurencyjność polskiego rynku kapitałowego.

Kluczowym punktem programu, który zainaugurował również konferencję był raport poświęcony zjawisku gold-platingu w Polsce w zestawieniu z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, opracowany przez Piotra Sieradzana i adwokat Beatę Chmielewską w ramach działań Komitetu Advocacy w CFA Society Poland. Licząca kilkadziesiąt stron publikacji to efekt kilkumiesięcznych prac zespołu wspieranego przez członków lokalnej społeczności CFA (w „Parkiecie" opisaliśmy go kilka dni wcześniej).

– Raport CFA Society Poland na temat gold-platingu wymienia 59 jego przykładów. Są to jednakże jedynie przykłady ilustrujące zjawisko, ale jednocześnie niepokazujące jego skali, która w istocie jest dużo większa – podsumowuje Piotr Sieradzan.

Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych
Finanse
Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych
Finanse
GPW poprawia wyniki. Nowy prezes chce przyciągnąć nowe spółki i inwestorów
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Finanse
Priorytetem nowego prezesa GPW przyciągnięcie nowych emitentów i inwestorów
Finanse
Wakacje kredytowe ruszą od czerwca