Finanse

Inwestycja w siebie nie wymaga kredytu

Znaczna część społeczeństwa uważa prowadzenie biznesu oraz inwestowanie za dziedzinę zarezerwowaną dla wybranych, którzy posiedli wyspecjalizowaną wiedzę ekonomiczną i ukończyli prestiżowe uczelnie.
Foto: Adobe Stock

W swojej książce „Indywidualny program MBA" Josh Kaufman obala ten mit i pokazuje, że ukończenie studiów MBA jest przede wszystkim bardzo drogie i wcale nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu.

To właśnie cena studiów biznesowych była głównym powodem napisania książki. Choć w Polsce, aby ukończyć tego typu studia, również trzeba wyłożyć sporą sumę, to w USA większość zmuszona jest zaciągać kredyty opiewające na kilkaset tysięcy dolarów. Co więcej, na okres studiów aplikanci rezygnują z obecnej pracy, a po ukończeniu niezwykle drogiego kierunku wcale nie mają pewności, że uzyskają lepiej płatną posadę.

Z takim losem Kaufman nie mógł się pogodzić, dlatego postanowił opracować własną listę książek niezbędnych do poznania zasad rządzących światem biznesu. Gdy ją sporządzał, jego uwagę przykuły dwa aspekty. Po pierwsze, wiedza przekazywana na studiach MBA często jest przestarzała i skomplikowana, a przez to trudna do wykorzystania w praktyce. Po drugie, biznes wcale nie jest dziedziną zarezerwowaną dla wybranych. W rzeczywistości opiera się na kilku prostych zasadach oraz pojęciach, których zrozumienie pozwala prowadzić firmę z sukcesem.

„Indywidualny program MBA" nie jest przeznaczony wyłącznie dla początkujących. Kaufman skupia się również na tym, jak udoskonalić już rentowny biznes oraz zastosować te same zasady w dążeniu do innych celów życiowych. Czytając książkę, nie odnosi się wrażenia, że jest ona wyznaniem osoby, która stwierdziła, że klasyczne studia MBA nadają się do kosza, a jedyną słuszną drogą jest samokształcenie. Daje jednak ona solidną alternatywę i udowadnia, że nie zawsze powielanie schematów jest opłacalne dla nas i naszego portfela. GSU

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.