REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Przybywa terminali płatniczych

Po trzech kwartałach działania Programu Polska Bezgotówkowa ponad 80 tys. terminali płatniczych trafiło do przedsiębiorców. Ma on duży udział w przyroście liczby terminali w Polsce.
Foto: Fotolia

Wpływ Programu Polska Bezgotówkowa na rozwój polskiej sieć akceptacji kart płatniczych widać wyraźnie w najnowszych danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski. Na koniec czerwca mieliśmy prawie 705 tys. terminali płatniczych, czyli o około 120 tys. więcej niż rok wcześniej. - Dynamika przyrostów jest wyższa niż we wcześniejszych latach – mówi Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Terminale zainstalowane w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zrealizowały dotychczas ponad 10 mln transakcji, za łączną kwotę ponad 600 mln złotych.

Terminale z Programu działają już w 7 300 miejscowościach na terenie całej Polski. Z tego blisko 55 proc. z nich w pięciu województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim oraz dolnośląskim. Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do programu, reprezentują ponad 350 rodzajów działalności. Na terminal najczęściej decydują się właściciele sklepów, w tym sklepów spożywczych, restauracji, zakładów fryzjersko-kosmetycznych, usług weterynaryjnych oraz transportowych.

- Jak wskazują nasze wewnętrzne analizy, praktycznie wszyscy przedsiębiorcy (95 proc.), którzy przystąpili do programu są gotowi polecić go innym przedsiębiorcom. Ponadto właściciele firm, którzy zdecydowali się na instalację terminala, jasno podkreślają pozytywną reakcję swoich klientów, którzy praktycznie od razu, naturalnie przechodzą na płatności bezgotówkowe. To jasno pokazuje oczekiwania konsumentów, którzy chcą mieć wybór czy płacić gotówką czy też kartą. Widać to również w naszych statystykach – dynamicznie rośnie zarówno liczba zainstalowanych terminali, jak i wielkość zrealizowanych transakcji – zaznacza Groszek.

Według szacunków przez trzy lata dzięki inwestycji o łącznej wartości 600 mln zł (pieniądze od banków, agentów i firm kartowych) może przybyć 500 tys. terminali. Fundacja Polska Bezgotówkowa została powołana w lipcu 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Visa oraz Mastercard w celu podejmowania działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych i promocji obrotu bezgotówkowego. Mogą do niego przystąpić mikro, małe i średnie podmioty, przyjmujące zapłatę za swoje usługi lub produkty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Do udziału w programie uprawnione są podmioty, które posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA