Finanse

Sąd Najwyższy zmienia pytanie frankowe

Na stronach Sądu Najwyższego zmieniła się nieoczekiwanie treść pytania prawnego, które wpłynęło 26 sierpnia, a zostało wystosowane decyzją trzyosobowego składu SN z 29 lipca (sygnatura III CZP 54/21).
Frank szwajcarski Foto: Adobestock

Różnica jest pozornie niewielka: zamieniono wyrażenie „wzbogacenia kredytobiorcy" na „wzbogacenia kredytodawcy". Po korekcie pytanie brzmi: „Czy w przypadku uznania za nieważną umowy kredytu udzielonego w walucie polskiej, indeksowanego do waluty obcej, spłaconego przez kredytobiorców, kwotę ewentualnego wzbogacenia kredytodawcy należy wyliczyć, uwzględniając wyłącznie nominalną wysokość rat kredytu, czy też należy uwzględnić oprocentowanie rat według stopy referencyjnej właściwej dla kredytów indeksowanych do waluty obcej albo właściwej dla kredytów złotowych?".

Biuro prasowe SN potwierdza, że doszło do korekty i podaje, że było to konieczne w związku z błędem, jaki wkradł się podczas przenoszenia treści z dokumentu papierowego na elektroniczny. Omawiane pytanie zostało skierowane do rozpatrzenia na posiedzeniu niejawnym w siedmioosobowym składzie. Termin to 8 listopada i pracownicy biura prasowego SN wskazują, że tego dnia należy się spodziewać rozstrzygnięcia.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.