Finanse

Inwestorzy indywidualni aktywniejsi od instytucji

Oficjalne dane GPW potwierdziły to, o czym na rynku mówi się od jakiegoś czasu. Ostatnie miesiące upływają pod znakiem wzmożonej aktywności inwestorów indywidualnych.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

Ze statystyk opublikowanych przez GPW wynika, że w I półroczu wygenerowali oni 22 proc. obrotów na rynku akcji. W analogicznym okresie 2019 r. było to 13 proc. Brokerzy, którzy na początku lipca szacowali dla „Parkietu" udział inwestorów indywidualnych w obrotach niewiele więc się pomylili. Większość z nich obstawiała wynik w okolicach 21 proc. Najbliższy prawdy był Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP, który wskazał na 21,1 proc.

Inwestorzy zagraniczni odpowiadali w I półroczu za 58 proc. obrotów. Rok wcześniej było to 61 proc. W przypadku inwestorów instytucjonalnych udział w obrotach spadł z 26 proc. do 20 proc. i tym samym ich wynik okazał się gorszy od tego, który zanotowali inwestorzy indywidualni.

Rola inwestorów indywidualnych wzrosła też na rynku NewConnect. Tutaj ich udział wyniósł 93 proc. wobec 84 proc. w I półroczu 2019 r. Inwestorzy instytucjonalni wygenerowali z kolei 5 proc. obrotów, reszta to zasługa zagranicy.

W pierwszej połowie 2020 r. krajowi inwestorzy indywidualni odegrali dominującą rolę także na rynku derywatów. Ich udział w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 42 proc. Oznacza to jednak spadek o 7 pkt. prcocentowych. Udział inwestorów zagranicznych spadł o 1 pp. rdr do 20 proc. Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych wzrósł w pierwszym półroczu tego roku do 38 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.