Finanse

Pakiet akcji Quercus TFI dla rodziny Juroszków

Z 8,4-proc. pakietem w akcjonariacie TFI Sebastiana Buczka ujawniła się spółka związana z rodziną Juroszków – Betplay International – stając się jednym z największych udziałowców.

Mateusz Juroszek, prezes STS i członek rady nadzorczej Atalu

Foto: parkiet.com

W akcjonariacie Quercusa TFI ujawnili się jedni z najbogatszych inwestorów w Polsce.

Nowy inwestor

W ostatnich latach przedstawiciele TFI często narzekali na rosnące wymogi regulacyjne, które niosą ze sobą kolejne obowiązki i koszty. Coraz mocniej liczy się skala biznesu, liczona aktywami pod zarządzaniem. Problemu nie odczuwają TFI związane z bankami, których klienci ochoczo przenoszą oszczędności z przynoszących realne straty depozytów właśnie do funduszy inwestycyjnych.

W ostatnich miesiącach coraz jednak lepiej radzą sobie także towarzystwa niezwiązane z bankami. One również zdobywają nowych klientów, a trend ten może się jeszcze nasilić w kolejnych miesiącach – stopy procentowe zapewne długo się nie zmienią, a inflacja będzie coraz mocniej nadgryzać oszczędności.

Lepszy klimat wokół TFI widać na giełdzie. Od początku roku akcje Quercusa zyskały niemal 40 proc., a Skarbca Holdingu aż 72 proc. Okazuje się, że zainteresowanie biznesem TFI wyrażają także miliarderzy. Jak podał Quercus TFI, po wtorkowej sesji związany z rodziną Juroszków BetPlay International ma ponad 5,1 mln sztuk akcji, co stanowi 8,4 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Przedtem spółka miała zaledwie 2,4 tys. sztuk akcji TFI. Przekroczenie progu 5 proc. nastąpiło wskutek zarejestrowania ostatniego podwyższenia kapitału Quercusa.

– Cieszymy się, że do grona akcjonariuszy dołączył tak znaczący inwestor. Mamy nadzieję, że będzie to kolejny ważny krok w kierunku dalszego rozwoju Quercus TFI – komentuje Sebastian Buczek, prezes towarzystwa.

Pierwsze TFI na GPW

Quercus TFI ma już blisko 14 lat. W sierpniu 2007 r. towarzystwo zostało utworzone przez Buczka, który wcześniej pracował w ING Investment Management. Pod koniec marca 2008 r. w ofercie pojawiły się cztery pierwsze subfundusze, wchodzące w skład funduszu Quercusa Parasolowego SFIO. Początek działalności był trudny, bowiem zaraz po starcie funduszy przyszedł kryzys i załamanie na rynkach. Buczek od założenia Quercusa TFI do dziś jest prezesem spółki.

Foto: GG Parkiet

Quercus w 2008 r. wszedł na GPW jako pierwsze TFI. W szczytowym momencie przedsiębiorstwo wyceniane było na ponad 500 mln zł. Silne spadki notowań oraz aktywów pod zarządzaniem przyniósł rok 2008, kiedy pojawił się kryzys związany z obligacjami GetBacku w funduszach. Quercus uruchomił wówczas fundusz, do którego przeniesiono felerne papiery za pieniądze Buczka oraz akcjonariuszy spółki. Quercus nastawiony jest na klientów z grubszym portfelem, a ostatnio przejął Xeliona.

Polski rynek funduszy mocno zmienił się przez sprawę GetBacku, jednak Quercus wychodzi z problemów z tarczą. W ostatnim czasie kapitał w funduszach rośnie dzięki dobrej sytuacji na GPW, szczególnie wśród małych i średnich spółek, a także wpłat od klientów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.