REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polsko-chińskie porozumienie giełd

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Shenzhen Stock Exchange (SZSE) podpisały memorandum o współpracy. Co to oznacza?
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Celem współpracy jest wymiana informacji i doświadczeń, co ma sprzyjać zwiększeniu możliwości inwestycyjnych spółek poprzez giełdy w obu krajach.

Możliwości pozyskania kapitału poprzez giełdy w obu krajach mogą ułatwić wzrost wielu spółkom będącym na różnych etapach rozwoju. Wspólna inicjatywa ma promować i edukować o możliwościach inwestycyjnych na GPW i SZSE.

W ramach współpracy powstanie inicjatywa „China-Poland Capital Market Service Initiative” dedykowana inwestorom i firmom z obu krajów. Ma służyć wymianie informacji oraz doświadczeń dotyczących rynków kapitałowych Polski i Chin oraz wsparciu przedsiębiorców w nawiązywaniu relacji biznesowych. Shenzhen Stock Exchange jest jedną z trzech giełd z siedzibą w Chinach. Została założona w 1987 r., ale formalnie działa od 1990 r. Z kapitalizacją rynkową sięgającą 3,49 bln USD zajmuje ósmą pozycję wśród największych parkietów na świecie.

Zestawienie dziesięciu największych giełd na świecie pod względem kapitalizacji wg IG Analyst za marzec 2018 r.

Marek Dietl, prezes GPW o polsko-chińskim porozumieniu:

To pierwszy krok w kierunku zwiększenia obecności chińskiego kapitału na warszawskim parkiecie. Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich paru tysięcy lat Chiny były najbogatszym regionem świata. Wyjątkiem było ostatnich 200 lat, kiedy to Zachód wyprzedził Chiny. Jednak obecnie Chiny są na drodze do odbudowy zamożności. Maja największe oszczędności na świecie. Otworzenie się na inwestorów z Chin i zapewnienie im możliwości inwestowania w polskie spółki notowane na GPW powinno korzystnie odbić się na ich wycenach.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA