REKLAMA
REKLAMA

Finanse publiczne

Deficyt a wzrost PKB

– Inwestorzy pytają nas, na ile musiałoby obniżyć się tempo wzrostu gospodarczego, by deficyt w finansach publicznych wzrósł powyżej 3 proc. – przyznaje Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku. – Według naszych analiz musiałoby to być takie spowolnienie jak w latach 2012-2013, gdy PKB rósł odpowiednio o 1,6 i 1,4 proc. – odpowiada.
Foto: 123rf

Coraz częstsze pytania o gotowość finansów publicznych na hamowanie gospodarki wiążą się z tym, że może ono być nieco gwałtowniejsze, niż wydawało się jeszcze kilka miesięcy temu. Ostatnio Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy wzrostu dla Polski do 3,5 proc. w 2019 r. i 3,2 proc. w 2020 r. (dla przypomnienia, w 2018 r. wzrost wyniósł 5,1 proc.). – My jesteśmy jeszcze bardziej pesymistyczni i szacujemy, że w 2020 r. będzie to 2,8 proc. – dodaje Benecki.

Ale to wciąż dosyć daleko do bardzo słabych wyników gospodarki z 2013 r. i według ekonomisty polskie finanse publiczne są w miarę odporne – to znaczy deficyt nie przekroczy unijnych limitów – na spowolnienie gospodarcze przez najbliższe dwa lata. I to nawet biorąc pod uwagę spodziewane prezenty roku wyborczego, których wartość Benecki szacuje na ok. 18 mld zł (o połowę mniej niż w wyborach w 2015 r.)

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA