Gaz zdominuje elektrociepłownie

Ponad 5 GW mocy wytwórczych produkujących jednocześnie prąd i ciepło może powstać w perspektywie 2028 r. Impuls inwestycyjny ma dać nowy system wsparcia dla kogeneracji – zapowiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski, odwołując się do projektu przygotowywanej ustawy.

Publikacja: 17.10.2018 05:00

Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii

Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wprowadzi ona nowy, oparty na aukcjach, mechanizm pomocy dla elektrociepłowni. Ten dotychczasowy – polegający na przyznawaniu certyfikatów – kończy się 31 grudnia.

Czasu jest niewiele. Jednak resort energii zapewnia, że w najbliższym czasie projekt trafi pod obrady rządu. W toku są już rozmowy z Komisją Europejską w ramach procesu prenotyfikacji nowego mechanizmu. ME zakłada, że wejdzie on w życie 1 stycznia. Pierwsze aukcje i nabory miałyby się natomiast odbyć w II połowie przyszłego roku.

Dąbrowski wskazał, że po 2025 r. nie powstaną żadne nowe moce kogeneracyjne o emisyjności większej niż 450 kg CO2/MWh. To de facto eliminuje węgiel z elektrociepłowni.

– Należy założyć, że dominującym paliwem w przypadku planowanych 5 GW nowych jednostek kogeneracyjnych będzie gaz. Tylko on spełnia restrykcyjne normy emisyjności. Węgiel nie mieści się w tym limicie – potwierdza Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła i szef Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).

PGE EC planuje współpracę z samorządami przy budowie takich źródeł. Ma już kilka listów intencyjnych ze średniej wielkości miastami. – Po wyborach samorządowych te procesy powinny przyspieszyć – twierdzi Dąbrowski.

Pytany o poziom dopłat w nowym systemie wsparcia stwierdza, że powinien być zbieżny z wynagrodzeniem, które dziś otrzymują źródła kogeneracyjne w ramach systemu certyfikatów.

ME musi się spieszyć z procesem legislacyjnym. – Jeśli nowe prawo ma wejść w życie od stycznia, to ustawa powinna pojawić się w Sejmie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wszystko wskazuje, że tak się stanie – uważa szef PGE EC. W jego ocenie dzięki inwestycjom w wysokosprawną kogenerację pozbędziemy się smogu z miast. Ale to nie wystarczy. – Wsparciem byłaby też ustawa korytarzowa ułatwiająca budowę sieci ciepłowniczych i modyfikacja prawa budowlanego nakazująca odbiorcom podłączanie się do ciepła systemowego, jeśli jest ono dostępne – dodaje Dąbrowski. AWK

Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu
Energetyka
Spółki bez rekompensat? Kurs Taurona spada, a inne resorty krytykują projekt
Energetyka
Ustawa o mrożeniu cen prądu mnoży wątpliwości
Energetyka
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie