Energetyka

PGE: Nowy blok w Turowie na finiszu

Koszty węglowej inwestycji mogą wzrosnąć.
Foto: parkiet.com

Prace przy budowie bloku na węgiel brunatny w Elektrowni Turów, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej, wchodzą w finalną fazę realizacji. Rozpoczął się już tzw. gorący rozruch instalacji o mocy 496 MW. Kolejnym etapem będzie pierwsza synchronizacja bloku z krajowym systemem elektroenergetycznym, co planowane jest w listopadzie 2020 r. PGE szacuje, że obecny stan zaawansowania realizacji inwestycji wynosi ponad 97 proc.

– Zakończony sukcesem ten etap rozruchu bloku oznacza, że niezwykle skomplikowana zarówno pod względem projektowym, jak i realizacyjnym budowa powoli dobiega końca. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie wysokiej, powyżej 43 proc. sprawności produkcji energii elektrycznej – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Dodaje, że obecnie Elektrownia Turów jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 2,3 mln gospodarstw. Natomiast po zakończeniu budowy turoszowski kompleks energetyczny będzie mógł zasilić w energię dodatkowy milion domów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.