Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pod koniec maja akcjonariusze spółki zadecydowali o podjęciu przeglądu strategicznego. Skąd taka decyzja? Spoglądając na wyniki firmy, nie ma większych przesłanek mogących zachęcać do dużych zmian w jej funkcjonowaniu.
Akcjonariusze ES-Systemu z poziomu rady nadzorczej są zaangażowani w bieżący rozwój spółki. Mają pełną świadomość sytuacji w branży, możliwości oraz potrzeb spółki. Wielokrotnie dyskutowaliśmy na temat potencjału rynku, zmian w branży oraz możliwości ES-Systemu, dlatego mam nadzieję, że opcja strategiczna będzie wyborem optymalnego rozwiązania, które pozwoli wykorzystać dobrą sytuację w branży do dalszego rozwoju. Branża oświetleniowa jest obecnie dobrze postrzegana na rynku. Mam więc nadzieję, że nasza spółka przyciągnie wielu potencjalnych partnerów, tak, aby właściciele dokonali najlepszego wyboru. Zarząd wspiera akcjonariuszy w projekcie, jednak nie jest jego podmiotem. O kluczowych etapach projektu będziemy informowali po otrzymaniu informacji od akcjonariuszy. W komunikacie o przeglądzie strategicznym pojawiła się informacja o możliwym wycofaniu spółki z giełdy, pod uwagę brana jest również opcja pozyskania inwestora lub dofinansowania – do której decyzji pana zdaniem bliżej spółce ES-System?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zmiany na rynku energii, które proponują Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej są w części dobrze oceniane przez ekspertów. Spośród ponad 20 propozycji niektóre mogą być jednak trudne do przeforsowania.
Poziom zapotrzebowania na moc w aukcji na rok 2030, jak i cena wejścia, są za wysokie - przekazał Urząd Regulacji Energetyki w uwagach do projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska. Co ciekawe Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorujące spółki energetyczne chciałoby jeszcze większej mocy w tychże aukcjach.
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.