Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pod koniec maja akcjonariusze spółki zadecydowali o podjęciu przeglądu strategicznego. Skąd taka decyzja? Spoglądając na wyniki firmy, nie ma większych przesłanek mogących zachęcać do dużych zmian w jej funkcjonowaniu.
Akcjonariusze ES-Systemu z poziomu rady nadzorczej są zaangażowani w bieżący rozwój spółki. Mają pełną świadomość sytuacji w branży, możliwości oraz potrzeb spółki. Wielokrotnie dyskutowaliśmy na temat potencjału rynku, zmian w branży oraz możliwości ES-Systemu, dlatego mam nadzieję, że opcja strategiczna będzie wyborem optymalnego rozwiązania, które pozwoli wykorzystać dobrą sytuację w branży do dalszego rozwoju. Branża oświetleniowa jest obecnie dobrze postrzegana na rynku. Mam więc nadzieję, że nasza spółka przyciągnie wielu potencjalnych partnerów, tak, aby właściciele dokonali najlepszego wyboru. Zarząd wspiera akcjonariuszy w projekcie, jednak nie jest jego podmiotem. O kluczowych etapach projektu będziemy informowali po otrzymaniu informacji od akcjonariuszy. W komunikacie o przeglądzie strategicznym pojawiła się informacja o możliwym wycofaniu spółki z giełdy, pod uwagę brana jest również opcja pozyskania inwestora lub dofinansowania – do której decyzji pana zdaniem bliżej spółce ES-System?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie elektrownie, które wygrały ostatnie uzupełniające aukcje rynku mocy na drugą połowę tego roku, nie otrzymały jeszcze wsparcia. Dlaczego? Rząd wciąż nie otrzymał formalnej decyzji Komisji Europejskiej.
Nadmiar energii z fotowoltaiki (PV) to z jednej strony coraz częstsze wyłączenia, z drugiej zaś wydłuża się czas, kiedy cena energii w ciągu dnia jest bliska zeru lub ujemna. Perspektywa rozwoju opłacalnego biznesu dla branży fotowoltaicznej wydaje się coraz trudniejsza.
W pierwszym kwartale 2025 r. wartość giełdowa spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrosła do prawie 410 mld zł podał minister aktywów Jakub Jaworowski, odnosząc się do zarzutów PiS o pogorszeniu sytuacji w tych spółkach. Wskazał, że rosnące wartości akcji są najlepszym dowodem tego, że inwestorzy mają zaufanie do obecnych zarządów.
Grenevia podpisała umowę na zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej. Dzięki kontraktowi Famur Gearo – firma odpowiadająca w Grupie Grenevia za obszar energetyki wiatrowej – zyska dostęp do technologii, która pozwoli budować krajowe kompetencje produkcyjne i oferować nowoczesne rozwiązania dla zmieniającego się rynku energetycznego w Polsce.
Nawet kilkanaście tysięcy firm z sektora MŚP będzie musiało zwrócić pieniądze z pomocy publicznej w postaci mrożonych cen za prąd w drugiej połowie 2024 r. Obowiązek złożenia specjalnych oświadczeń minął pod koniec czerwca.
W tegorocznych aukcjach OZE do sprzedaży przeznaczono 75,9 TWh zielonej energii.