REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Cena uprawnień do emisji CO2 dobiła rekordowego poziomu

Tak drogo nie było od ponad dekady: eksperci są stosunkowo zgodni, że za wysokie ceny pozwoleń na emisję odpowiadają spekulanci. Podzieleni są co do tego, czy już odbijamy się od sufitu, czy czekają nas kolejne podwyżki.

Elektrownia w Bełchatowie należąca do PGE jest zakładem emitującym najwięcej CO2 w Polsce.

Foto: Fotorzepa, M. Bogacz

28,08 euro za tonę dwutlenku węgla – do takiego poziomu dobiła cena uprawnień do emisji zanieczyszczeń w tym tygodniu. Takiej ceny nie widziano na rynku od lipca 2008 r.

W środę rynki znowu zadrżały: podskoczyły ceny gazu i ropy. Cena uprawnień do emisji CO2 tego dnia wzrosła aż o 5 proc. Z kolei niemiecka minister środowiska, Svenja Schulze, zasugerowała, że Niemcy – wskutek procesu wyłączania zakładów opartych na węglu – mogą obyć się bez dodatkowych pozwoleń na emisje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA