Energetyka

Polityka klimatyczna nie utrudni energetycznej transformacji

Koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 miały ostatnio już około 60-proc. udział w kosztach produkcji prądu. Analitycy podkreślają, że mimo presji klimatycznej spółki nadal będą dysponować środkami na inwestycje.
Foto: Adobestock

Udział kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 w koszcie wytworzenia prądu urósł według wyliczeń BM Pekao o 135 proc. względem roku poprzedniego. Zdaniem specjalistów wysoki koszt uprawnień jednak nie zahamuje inwestycji w OZE, a środków nie będzie mniej. To m.in. zasługa wysokich marż spółek na wytwarzaniu pod koniec 2021 r.

Mniej na transformację?

Spółki energetyczne uważają, że gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 ma charakter spekulacyjny, co – jak podkreślał w rozmowie z „Parkietem" Wojciech Dąbrowski, prezes PGE – może utrudnić planowaną transformację energetyczną oraz wymusić chaotyczne i nieracjonalne działania. Tłumaczył, że w tym roku PGE zapłaci za uprawnienia do emisji CO2 ok. 13 mld zł. To ogromna kwota, którą spółka mogłaby przeznaczyć na inwestycje. Zdaniem prezesa PGE poziom cen CO2 już nie stymuluje nowych zeroemisyjnych inwestycji. Koncern, ale i inne spółki z branży uważają, że paradoksalnie powodować to może, że nie będzie pieniędzy na kolejne inwestycje i przyspieszenie dekarbonizacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.