Crowdfunding

Crowdfunding udziałowy wyhamuje przez nowe przepisy

Rodzima branża, specjalizująca się w zrzutkach online dla firm, w zamian za ich udziały, trafia na regulacyjną rafę. Platformy internetowe do 21 kwietnia muszą uzyskać bowiem licencję maklerską.
Foto: Adobestock

Tylko do końca przyszłego tygodnia platformy equity crowdfundingowe (tzw. crowdfunding udziałowy lub crowdinvesting) mają czas na spełnienie wymogów nowej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która weszła w życie rok temu. Znowelizowane przepisy nałożyły na firmy specjalizujące się w zbiórkach finansowania, głównie dla startupów i innowacyjnych projektów w zamian za udziały, obowiązek uzyskania zezwolenia. Z opublikowanej z końcem marca interpretacji Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że termin na złożenie wniosku w tej sprawie mija 21 kwietnia br.

Makler zrobi zbiórkę online

Przedstawiciele branży nie ukrywają, że obawiają się, iż owe regulacje zahamują rozwój raczkującego w naszym kraju rynku crowdfundingu. Zgodnie z ustawą crowdfunding udziałowy i oferowanie instrumentów finansowych rozumiane jest bowiem jako usługa świadczona na rzecz emitenta lub sprzedającego – w konsekwencji prezentowanie lub promowanie informacji o sprzedaży akcji, warunkach ich nabycia, a także pośredniczenie w zbywaniu traktowane jest jako usługa maklerska i wymaga zezwolenia.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.