REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Chemia

Polwax: Fiasko realizacji kluczowej inwestycji

Polwax podjął decyzję o niekontynuowaniu sztandarowej inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych wraz z instalacjami pomocniczymi.
Foto: materiały prasowe

Powodem jest brak porozumienia z firmą Orlen Projekt, należącą do PKN Orlen, która była wykonawcą przedsięwzięcia. – Spółka długo prowadziła rozmowy związane z kontynuowaniem inwestycji. Analizowaliśmy różne warianty i możliwości, wynikało z nich jednak, że dodatkowe koszty – niezbędne do poniesienia – to kwoty rzędu od 40 do 50 mln zł ponad planowane wcześniej nakłady inwestycyjne w wysokości 181 mln zł brutto – twierdzi Leszek Stokłosa, prezes Polwaksu. Jego zdaniem za opóźnienia odpowiada Orlen Projekt. Skutkują one tym, że przed zakończeniem inwestycji i uruchomieniem produkcji wygaśnie licencja na technologię, a potem gwarancja na zakupione urządzenia. – To kolejne, wcale nie takie małe wydatki. Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania i ich następstwa, zarząd podjął decyzję o niekontynuowaniu inwestycji, a decyzja ta została pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą – twierdzi Stokłosa. Dodaje, że teraz firma musi się skupić na bieżącej działalności i wyznaczyć nowe cele. W związku z tym do końca stycznia zarząd ma przedstawić radzie do akceptacji nową strategię.

Jednocześnie Polwax podjął decyzję o skierowaniu roszczeń wobec Orlenu Projekt w kwocie 181 mln zł tytułem straty poniesionej na inwestycji i ok. 90 mln zł tytułem utraconych korzyści. Według wykonawcy oskarżenia i żądania są bezzasadne. – Wskazywane przez Polwax kwoty nie zostały poparte jakąkolwiek argumentacją oraz nie znajdują oparcia w faktach – informuje Marcin Kasza, prezes Orlenu Projekt. Jego zdaniem stanowią one jedynie górną granicę odpowiedzialności wykonawcy określoną w umowie zawartej pomiędzy stronami.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA