Byki i Niedźwiedzie

Byki i Niedźwiedzie: nagrody ku pokrzepieniu serc

Nagrody „Parkietu". Sukcesy nagrodzonych przedsiębiorców niech będą wielką motywacją.
Foto: parkiet.com

Redakcja „Parkietu" już po raz 26. przyznała nagrody Byki i Niedźwiedzie. Tym razem bez gali – pandemia i nas zmusiła do pracy zdalnej: zwycięzców ogłosiliśmy w internecie, nagrody przyjdą kurierem. I tak jak nasze organizowane od ponad ćwierćwiecza ceremonie gromadziły licznych gości, tak relacja online cieszyła się bardzo wysoką oglądalnością.

W czasach koronawirusa, ku pokrzepieniu serc, warto obejrzeć ten pokaz siły polskich przedsiębiorców. Trzeba bowiem pamiętać, jakkolwiek brzmi to w kontekście bieżącego spustoszenia na rynkach, że 2019 r. nie był szczególnie łaskawy ani dla inwestorów, ani dla firm, które funkcjonowały w cieniu wojny handlowej Chin i Stanów Zjednoczonych.

Nic dziwnego, że wątek koronawirusa znalazł się w większości wypowiedzi laureatów. Łukasz Tarnawa z BOŚ, trzeci raz z rzędu uhonorowany statuetką w kategorii ekonomista roku, którego zespół najlepiej prognozował publikowane w 2019 r. wskaźniki makroekonomiczne i rynkowe, podkreślił, że czas pandemii uczy wszystkich pokory.

– W świecie technologicznie zaawansowanym, w którym żyjemy, okazało się, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego zaplanować, wszystkiego zaprognozować. W tym czasie szczególnie myślę o przedsiębiorcach, którzy tworzą naszą gospodarkę. Są państwo w tej chwili w niepewności, w trosce o dorobek swojego życia. Nie wiemy, jak długo ten czas niepewności potrwa, natomiast jest nadzieja, że przy prawidłowej, odpowiedniej polityce gospodarczej, przy wspólnym wysiłku, przy silnej woli ostatecznie przezwyciężymy ten trudny okres i wyjdziemy na prostą. Tego nam wszystkim życzę – powiedział Tarnawa.

– Miejmy nadzieję, że gospodarka tylko lekko się zachwieje i wszyscy wrócimy do normalności. I kiedy nastąpi ten duży reset gospodarczy, liderzy, czyli firmy mocne, dobrze prowadzone, wystartują bardzo szybko i nadrobimy ten czas – podkreślił Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

– Chciałbym życzyć wszystkim przetrwania tych trudnych czasów. Jestem pewien, że gdy to wszystko się skończy, wszyscy wyjdziemy wzmocnieni i także nasza branża stanie się silniejsza niż przedtem – dodał Robert Kubin, prezes TFI PZU.

Jedno jest pewne: za rok wszystkie Byki i Niedźwiedzie będą nagrodami za szczególne osiągnięcia.

PREZES ROKU

ADAM GÓRAL

Kierowane przez niego Asseco Poland to jasna strategia, ekspansja globalna, dobre wyniki, solidne dywidendy i dobre relacje inwestorskie.

OSOBOWOŚĆ ROKU

ANDRZEJ S. NARTOWSKI

Od wielu lat promuje ład korporacyjny i szacunek dla każdego akcjonariusza – dużego i małego. Jego cięte felietony są ozdobą łamów „Parkietu"

SPÓŁKA ROKU Z WIG20

CD PROJEKT

Zarządzana przez Adama Kicińskiego firma to jeden z filarów GPW, stworzyła globalną markę, a jej kurs urósł o ponad 90 proc.

SPÓŁKA ROKU Z mWIG40

LIVECHAT SOFTWARE

Spółka, której prezesem jest Mariusz Ciepły, przyniosła 80,5-proc. zwrot. Systematycznie rozwija ofertę i robi wrażenie rentownością.

SPÓŁKA ROKU Z mWIG80

DOM DEVELOPMENT

Deweloper kierowany przez Jarosława Szanajcę zwiększył sprzedaż mieszkań, ustanowił nowy rekord dywidendy, a kurs wzrósł o blisko 70 proc

SPÓŁKA ROKU Z NEWCONNECT

COLUMBUS ENERGY

Firma, której szefuje Dawid Zieliński, korzysta z ogromnego popytu na odnawialne źródła energii. To dlatego kurs wystrzelił o 800 proc.

Powiązane artykuły