Budownictwo

Torpol. Rentowność powinna być coraz lepsza

Bardzo dobre wstępne wyniki Torpolu za 2019 r. nie powstrzymały notowań od gwałtownej przeceny. Na fali poniedziałkowej paniki na giełdach kurs budowlanej firmy pikował nawet o 20 proc., do 6,12 zł – to najniżej od października ub.r.
Foto: materiały prasowe

Specjalizująca się w infrastrukturze szynowej firma w 2019 r. miała 1,6 mln zł skonsolidowanych przychodów – to o 5,1 proc. więcej niż rok wcześniej oraz najwięcej w historii. Marża brutto ze sprzedaży obniżyła się z 5,4 do 4,7 proc., w efekcie zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 75,4 mln zł, o ponad 9 proc. mniej rok do roku. Zysk netto wzrósł za to o 52 proc., do 29,1 mln zł.

Prezes Torpolu Grzegorz Grabowski skomentował, że rentowność rzędu 4,7 proc. powinna być oceniana jako zadowalająca, biorąc pod uwagę znaczący, sięgający około 80 proc., udział w przychodach kontraktów pozyskanych w latach 2016–2017, a więc przed skokowym wzrostem kosztów wykonawstwa. Menedżer podkreślił, że kontrakty pozyskane w 2017 r. mają około 15-proc. udział w bieżącej wartości portfela zamówień, szacowanej na 3,09 mld zł netto. Dlatego też rentowność w najbliższych latach powinna się poprawić.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.