Biura maklerskie

Trudny rynek walutowy i poprawa na rynku surowców

W III kwartale spadł odsetek inwestorów, którzy zarobili, handlując walutami. Mocny wzrost cen metali szlachetnych odbił się natomiast na statystykach w innej części rynku.
Foto: Adobestock

Trendy na rynku kontraktów CFD się odwróciły. W II kwartale inwestorzy, którzy handlują za pośrednictwem polskich brokerów, szczególnie dobrze radzili sobie na rynku instrumentów walutowych, a słabiej im szło na kontraktach CFD opartych na cenach towarów i surowców. W III kwartale zarabiano zaś przede wszystkim na towarach i surowcach.

Średnie rynkowe

Z danych opublikowanych przez brokerów wynika, że w skali całego rynku średnia osób, który uzyskały dodatni wynik na instrumentach opartych na towarach i surowcach, wyniosła prawie 48,5 proc. W stosunku do danych za II kwartał oznacza to znaczącą poprawę. Wtedy odsetek osób z zyskiem kształtował się na poziomie 35,5 proc.

Można powiedzieć, że w tej części rynku inwestorzy wrócili do formy sprzed pandemii. W 2019 r. odsetek osób, które miały zysk z handlu towarami i surowcami, kształtował się w okolicach 45–50 proc. Inna sprawa, że sytuacja rynkowa też się uspokoiła. Pierwsza część tego roku upływała pod znakiem ponadprzeciętnej zmienności, szczególnie na rynku ropy naftowej, która najpierw mocno taniała, by potem wyraźnie odbić. Statystyki pokazały, że inwestorzy nie do końca sobie z tym poradzili.

Brokerzy wskazują, że dobre wyniki z tej części rynku w III kwartale mogły być zasługą tego, co działo się na rynku metali szlachetnych. W tym okresie ich ceny rosły, a zwyczajowo cieszą się one sporym zainteresowaniem klientów. Szczególnie udany okazał się lipiec, gdy trend wzrostowy wywindował ceny złota w okolice prawie 2100 dolarów za uncję, a srebra w okolice 30 dolarów.

Foto: GG Parkiet

Na drugim biegunie są wyniki z rynku walutowego. Tutaj odsetek osób z dodatnim wynikiem w III kwartale wyniósł 39,8 proc. To słabiej niż w II kwartale, kiedy odsetek wynosił 43,9 proc. Gorzej prezentuje się także w stosunku do tego, co obserwowaliśmy na tym rynku w ubiegłym roku. W 2019 r. odsetek inwestorów z dodatnim wynikiem oscylował w granicach 42-45 proc.

Inwestorzy lepiej niż w II kwartale radzili sobie natomiast w handlu instrumentami opartymi na notowaniach indeksów giełdowych. Odsetek osób z zyskiem wyniósł 37 proc. wobec 31 proc. w II kwartale. Poprawiły się też statystyki dotyczące CFD na kryptowaluty. Dodatni wynik uzyskało średnio 36 proc. inwestorów. W II kwartale było to niecałe 30 proc.

Liderzy branżowi

Oczywiście wyniki są mocno zróżnicowane w zależności od domu maklerskiego. Na rynku towarów i usług najlepiej w III kwartale radzili sobie klienci BM Alior Banku – odsetek osób z dodatnim wynikiem wyniósł 58,1 proc. Poziom 50 proc. przebili też klienci DM BOŚ – dodatni wynik uzyskało 54 proc. inwestorów.

Klienci korzystający z usług DM BOŚ okazali się z kolei najlepsi, jeśli chodzi o inwestycje walutowe. W tej części rynku dodatni wynik osiągnęło 44,9 proc. inwestorów. W przypadku kontraktów CFD opartych na indeksach najlepsi okazali się inwestorzy korzystający z usług TMS Brokers. Dodatnim wynikiem mogło w III kwartale pochwalić się prawie 40 proc. inwestorów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.