Biura maklerskie

Pierwsze dodatkowe analizy spółek już w połowie roku

12 domów maklerskich weźmie udział w giełdowym programie wsparcia pokrycia analitycznego. Za swoją pracę otrzymają dodatkowe wynagrodzenie od giełdy.
Foto: materiały prasowe

Giełdowy program wsparcia pokrycia analitycznego nabiera coraz bardziej realnych kształtów. GPW przedstawiła już listę spółek oraz domów maklerskich, które wezmą w nim udział. Pierwsze analizy mają pojawić się już w lipcu.

Potrzeba rynkowa

Zgodnie z zapowiedziami do programu zakwalifikowanych zostało 40 spółek, 8 wchodzących w skład indeksu mWIG40 oraz 32 z sWIG80 (do programu mogły się zgłaszać spółki z tych indeksów, pod warunkiem że ich kapitalizacja przekraczała 50 mln zł, a free float był większy niż 20 proc. według stanu na 25 marca). Raporty będą tworzyć analitycy z 12 domów maklerskich (pełna lista spółek oraz brokerów biorących udział w programie w ramce obok).

– Pilotażowy program wsparcia pokrycia analitycznego jest odpowiedzią na obserwowane na rynkach kapitałowych w Europie ograniczenie pokrycia analitycznego po wprowadzeniu dyrektywy MiFID II. W wyniku rozdzielenia opłat za przesyłanie zleceń i przygotowywanie analiz zmniejszyła się szczególnie liczba małych i średnich spółek objętych profesjonalną analizą. Naszym celem jest złagodzenie tego trendu przy wsparciu profesjonalnych zespołów analitycznych działających w ramach domów maklerskich – wskazuje Izabela Olszewska, członek zarządu GPW. – Zgodnie z założeniami do programu zakwalifikowało się 40 spółek, 10 z wyłonionych spółek dotychczas w ogóle nie posiadało pokrycia analitycznego, a kolejne 12 do tej pory współpracowało tylko z jednym analitykiem. Po etapie kwalifikacji członkowie giełdy rozpoczynają prace merytoryczne, tak by w ciągu dwóch najbliższych miesięcy na rynku ukazały się już pierwsze raporty – dodaje Olszewska.

GPW dopłaca

Brokerzy za przygotowane analizy będą otrzymywali od giełdy wynagrodzenie. Za zapewnienie analizy jednej spółki wynosi ono 50 tys. zł netto. Brokerzy w ramach obowiązków zobowiązani będą do przygotowania raportu inicjującego, a także raportów aktualizujących (publikowanych co najmniej dwa razy w roku), które będą obejmowały m.in. prognozy finansowe, czynniki ryzyka czy też wyceny. Wymagane nie będą natomiast konkretne zalecenia inwestycyjne (np. „kupuj", „sprzedaj"), chociaż ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do analityka.

– Przystąpienie do programu wydawało się czymś naturalnym. I tak prowadzimy analizy spółek, więc dodanie dodatkowych firm do oceny, w sytuacji, w której będziemy za to otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie, wydaje się być korzystne nie tylko dla domów maklerskich, ale i całego rynku – mówi jeden z analityków.

Przed domami maklerskimi, które chciały przystąpić do programu, GPW też postawiła konkretne wymagania. Muszą one mieć zespół składający się z minimum trzech analityków, który sporządził analizy dla co najmniej dziesięciu spółek notowanych na GPW spoza WIG20 w poprzednim roku kalendarzowym. O tym, którzy analitycy mają zajmować się poszczególnymi spółkami, zdecyduje losowanie. GPW ma także powołać niezależną komisję weryfikacyjną, która ma badać m.in. przydatność czy też jakość raportów.

Spółki zakwalifikowane do programu

- 11Bit Studios - AC - Agora - Ambra - Apator - Asseco South Eastern Europe - Auto Partner - Bioton - Capital Park - COGNOR HOLDING - COMARCH - COMP - ECHO INVESTMENT - ENTER AIR - EUROCASH - FERRO - IMC - LUBELSKI WĘGIEL BOGDANKA - MABION - MCI CAPITAL - MEDICALGORITHMICS - NEUCA - NEWAG - PFLEIDERER GROUP - PGS SOFTWARE - PKP CARGO - POLSKI HOLDING NIERUCHOMOŚCI - POZNAŃSKA KORPORACJA BUDOWLANA PEKABEX - R22 - RAFAKO - RAINBOW TOURS - SELVITA - SKARBIEC HOLDING - TIM - TOYA - VIGO SYSTEM - VIVID GAMES - VOXEL - VRG - ZESPÓŁ ELEKTROWNI PĄTNÓW-ADAMÓW-KONIN

Domy maklerskie zakwalifikowane do programu

- Dom Maklerski PKO Banku Polskiego - Noble Securities - IPOPEMA Securities - Pekao Investment Banking - Santander Bank Polska - Dom Maklerski BDM - Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska - Dom Maklerski Banku BPS - ERSTE Securities Polska - mBANK - Millennium Dom Maklerski - Trigon Dom Maklerski

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.