Banki

BoE będzie szybszy?

Banki centralne na całym świecie powoli zastanawiają się nad rozpoczęciem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Zdaniem ekonomistów Bank Anglii (BoE) może tego dokonać już pod koniec 2022 r.
Bank Anglii Foto: Bloomberg

W wyniku kryzysu, jaki wywołała pandemia, banki centralne podjęły bezprecedensowe kroki, uruchamiając skup aktywów na niespotykaną skalę i obniżając stopy procentowe do historycznie niskiego poziomu. Teraz, gdy perspektywy gospodarcze się poprawiają, inwestorzy zastanawiają się, kiedy koszt pieniądza zostanie zwiększony. Niektóre banki centralne już rozpoczęły podwyżki, szczególnie w naszym regionie – Czechy, Węgry czy Ukraina. NBP póki co nie sygnalizuje takich zamiarów.

Wśród banków centralnych z największych gospodarek, takich jak USA czy UE, póki co nie padają słowa o podwyższaniu stóp, a jedynie o możliwym ograniczeniu skupu aktywów. Jednak specjaliści uważają, że wyjść przed szereg może Bank Anglii. Zdaniem ekonomistów, ankietowanych przez agencję Reuters, bank centralny na Wyspach może podwyższyć stopy już pod koniec przyszłego roku. Oznaczałoby to, że Anglicy wyprzedziłby Amerykanów, bowiem ekonomiści prognozują, że Fed podniesie stopy najwcześniej w 2023 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.