REKLAMA
REKLAMA

Banki

Teraz priorytetem jest WIBOR, pod koniec roku będzie LIBOR

Finanse › Do końca roku banki, regulatorzy i nadzorcy powinni poradzić sobie z reformą stawki WIBOR. Wtedy rozpoczną się prace nad dostosowaniem do szwajcarskiego wskaźnika.
Foto: Adobestock

Szwajcarski Bank Narodowy utrzymał w minionym tygodniu bez zmian stopy procentowe. Wprowadził jednak zamiast dotychczasowej trzymiesięcznej stopy CHF LIBOR, wynoszącej -0,75 proc., nową – SARON – na tym samym poziomie.

Powstała grupa robocza

Banki, które obecnie w większości opierają swoje operacje i produkty na stawce LIBOR, powinny stopniowo wprowadzać produkty związane z SARON-em. Sprawa może dotyczyć 812 tys. Polaków spłacających 466 tys. kredytów mieszkaniowych o wartości 105 mld zł. Hipoteki te są denominowane we franku szwajcarskim lub indeksowane do tej waluty, a łączne ich oprocentowanie zależy od stopy LIBOR CHF i marży banku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA