Banki

Banki próbują wypracować jednolite podejście do odpisów

Po pojawieniu się pandemii koronawirusa i jej negatywnym wpływie na gospodarkę banki zaczęły sygnalizować, że nie pozostanie to bez wpływu na pogorszenie jakości spłat kredytów i wzrost odpisów.
Foto: AdobeStock

Sezon publikacji raportów za I kwartał pokazał jednak zaskakująco różne podejście poszczególnych banków. Większość z tych dużych zawiązała tzw. modelowe rezerwy, uwzględniające skokowe pogorszenie prognoz makroekonomicznych: spadek polskiego PKB w całym roku może sięgnąć 4–5 proc. w porównaniu z oczekiwanym wcześniej wzrostem o 3–4 proc. (przełoży się to na pogorszenie sytuacji firm oraz rynku pracy). Jednak banki będące w gorszej sytuacji finansowej, takie jak Alior, Getin Noble czy BOŚ, nie zawiązały takich rezerw, co wprawiło inwestorów w zdziwienie. Wytłumaczenie może być prozaiczne – banki te odwlekają ten moment, bo w I kwartale obciążonym rezerwami zanotowałyby głębsze straty – ale bankowcy zwracają też uwagę, że brakuje jednolitego podejścia do zawiązywania rezerw. Co na to UKNF?

Urząd przyznaje, że pandemia wpłynęła na pojawienie się w polskim sektorze bankowym wyzwań interpretacyjnych dotyczących stosowania przez banki standardów rachunkowości. „Może to skutkować niejednolitym podejściem do tworzenia odpisów i rezerw oraz do oceny jakości należności kredytowych".

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.