Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sezon publikacji raportów za I kwartał pokazał jednak zaskakująco różne podejście poszczególnych banków. Większość z tych dużych zawiązała tzw. modelowe rezerwy, uwzględniające skokowe pogorszenie prognoz makroekonomicznych: spadek polskiego PKB w całym roku może sięgnąć 4–5 proc. w porównaniu z oczekiwanym wcześniej wzrostem o 3–4 proc. (przełoży się to na pogorszenie sytuacji firm oraz rynku pracy). Jednak banki będące w gorszej sytuacji finansowej, takie jak Alior, Getin Noble czy BOŚ, nie zawiązały takich rezerw, co wprawiło inwestorów w zdziwienie. Wytłumaczenie może być prozaiczne – banki te odwlekają ten moment, bo w I kwartale obciążonym rezerwami zanotowałyby głębsze straty – ale bankowcy zwracają też uwagę, że brakuje jednolitego podejścia do zawiązywania rezerw. Co na to UKNF?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.
Aplikacje mobilne i rozwiązania cyfrowe są dominującym sposobem przesyłania pieniędzy za granicę.