Banki

Czy banki zagrają KNF na nosie?

Jak postąpią kredytodawcy, którzy z powodu dodatkowych wymogów nie mogą wypłacić w tym roku dywidendy?
Foto: 123rf

PKO BP na koniec 2016 r. nie spełniał nawet ogólnego warunku dotyczącego minimalnego poziomu kapitału Tier1, wymaganego do wypłaty dywidendy, ale bank ma interpretację, według której mają się liczyć wskaźniki raportowane na koniec ostatniego kwartału poprzedzającego decyzję walnego zgromadzenia, zaplanowanego na II kwartał, czyli musiałby spełniać wymogi na koniec I kwartału.

Inni zgodnie z nadzorcą

To trochę sprzeczna interpretacja z tym, co mówi nadzór. – Obecnie przygotowywane są indywidualne zalecenia zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie całości lub części zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. w oparciu o dane według stanu na koniec 2016 r. – podkreśla Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. Indywidualne zalecenia oparte będą na polityce dywidendowej przedstawionej przez nadzór w grudniu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.