Banki

Lepsze perspektywy Banku Handlowego

Analitycy DM BZ WBK podnieśli wycenę i cenę docelową dla Citi Handlowego. Wyniki powinny być lepsze, ale pojawia się pytanie o kontynuację wypłat wysokich dywidend.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

DM BZ WBK w ostatnich dniach opublikował aktualizację dla szeregu banków z GPW. Tym razem pojawiła się optymistyczna rekomendacja dla Citi Handlowego – podniesiono zalecenie inwestycyjne do „kupuj" z „trzymaj" a cenę docelową do 97,4 zł z 77,4 zł. Raport datowany na 15 lutego wydano przy kursie 82,1 zł, a obecnie na GPW wynosi 81 zł.

Eksperci ocenili zyski IV kwartału 2017 r. jako zgodne z oczekiwaniami, ale nieco inna była struktura wyników – lepszy od oczekiwania miks aktywów z lepszą marżą odsetkową i wynikiem odsetkowym z nawiązką zneutralizowały wyższy od prognoz spory wzrost kosztów ryzyka. Zarząd wydaje się dość pozytywnie nastawiony na ten rok oczekując silniejszego wzrostu kredytów korporacyjnych (5-6 proc.) i jeszcze wyższego detalicznych, stabilnej marży odsetkowej oraz wydatków operacyjnych a wzrost kosztów ryzyka określono jako „incydentalny".

Analitycy DM BZ WBK podnieśli prognozowany zysk na akcję w latach 2018, 2019 i 2020 odpowiednio o 7 proc., 6 proc. i 14 proc. z powodu lepszych perspektyw dochodów. Szczególnie dotyczy to wyniku na działalności handlowej, bo zapowiada się większa zmienność w tym roku, oraz wyniku odsetkowego, dzięki wyższym wolumenom i podwyżkom stóp procentowych. Eksperci spodziewają się też ożywienia inwestycji w Polsce, co pomogłoby Handlowemu, który koncentruje się głównie na firmach.

Jednak ryzykiem jest polityka dywidendowa. Na razie zarząd zapewnił inwestorów, że bank ma zdolność kapitałową do wypłaty całego zysku z 2017 r. (4 zł na akcję, 5,4 proc. stopy dywidendy), ale nie wiadomo czy tak będzie w przyszłości. Jeśli nie zmienią się wymogi KNF, to Handlowy może mieć z tym problem, bo już teraz jego poziom współczynnika TCR (17,2 proc.) jest niewiele ponad wymóg KNF (17,05 proc.). Jeśli więc sprawdzą się prognozy wzrostu kredytów, to współczynnik TCR może spaść poniżej 17 proc. (wtedy bank mógłby wypłacić do 75 proc. zysku). Więcej będzie wiadomo na przełomie III i IV kwartału kiedy bank przedstawi nową średnioterminową strategię.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły