Banki

Kto pokieruje Alior Bankiem?

Rada nadzorcza powierzyła kierowanie pracami zarządu Aliora wiceprezesowi Maciejowi Brzozowskiemu. Z komunikatu nie wynika jednak, że to on będzie prezesem.
Alior Bank Foto: Bloomberg

Dzisiaj rada nadzorcza Alior Banku podjęła uchwałę o powierzeniu kierowania pracami zarządu wiceprezesowi Maciejowi Brzozowskiemu. Ma to robić od 23 października do momentu powołania osoby wskazanej przez radę nadzorczą na stanowisko prezesa.

To oznacza, że rada nadzorcza Aliora jeszcze nie wie, kto będzie następcą Iwony Dudy (zrezygnowała tydzień temu, bo obejmie stanowisko prezesa PKO BP, największego banku w Polsce). Zwykle bowiem, gdy rada nadzorcza wybiera nowego prezesa, powierza mu obowiązki kierowania pracami zarządu do momentu uzyskania zgody od Komisji Nadzoru Finansowego na formalne objęcie stanowiska prezesa. W komunikacie Aliora takie stwierdzenie się nie znalazło, choć nie można wykluczyć, że ostatecznie rada wybierze Brzozowskiego. Według doniesień medialnych nowym szefem Aliora mogłaby zostać Małgorzata Sadurska, członek zarządu PZU (główny akcjonariusz Aliora) lub Tomasz Styczyński, były wiceprezes Pekao (bank kontrolowany przez PZU). Alior we wtorek opublikuje wyniki za III kwartał.

Brzozowski dołączył do zarządu Aliora w czerwcu 2020 r., odpowiedzialny jest za zarządzanie ryzykiem rynkowym, płynności i operacyjnym, nadzoruje m.in. politykę kredytową banku dla klientów indywidualnych i biznesowych oraz obszar windykacji i restrukturyzacji wierzytelności. Ryzykiem w bankowości zajmuje się od 1996 roku. Karierę zawodową rozpoczął w PKO BP, potem związany był z Kredyt Bankiem. Przez ostatnie trzy lata w Narodowym Banku Polskim jako zastępca dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej zajmował się zagadnieniami dotyczącymi ryzyka i stabilności systemu finansowego. Do jego kompetencji należała również współpraca z Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego w obszarze ograniczenia ryzyka systemowego. W latach 2008-2014 w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego pełnił funkcje kierownicze w Departamencie Oceny Ryzyka i Departamencie Inspekcji, gdzie m.in. odpowiadał za walidację zaawansowanych modeli ryzyka kredytowego do obliczania wymogów kapitałowych banków oraz obszar regulacji bankowych.

Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada tytuł Master of Business Administration Centrum Kształcenia Menedżerów przy tej uczelni. Wykładał podstawy ryzyka finansowego w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.