Analizy

Ponad sto spółek z dywidendami. A to jeszcze nie koniec

Prawie 4 proc. wynosi mediana stóp dywidend spółek, które w najbliższych tygodniach podzielą się zyskiem. Co trzecia firma zaoferuje ponad 5-proc. stopę.
Foto: Adobestock

Główny indeks warszawskiej giełdy zaczął tydzień od symbolicznych spadków. natomiast nad kreską utrzymywał się WIG-div. Jego relatywna przewaga widoczna jest też w dłuższym okresie. Jest o krok od pobicia rekordu wszech czasów (więcej w ramce obok).

Sezon wypłat nabiera tempa

Obecnie w skład WIG-div wchodzą 33 spółki. Największy udział w portfelu indeksu ma PKN Orlen (niemal 12 proc. ). Za nim mamy Kęty (11,5 proc.), PGNiG (10,7 proc.), Asseco Poland (9,4 proc.) i Budimex (8,1 proc.).

Mimo iż zeszły rok naznaczony był pandemią i gros spółek musiało się mierzyć z wieloma zawirowaniami, zdecydowana większość emitentów wychodzi z nich obronną ręką. A przynajmniej takie wnioski można wysnuć, analizując deklaracje dotyczące wypłaty dywidend. W sumie już ponad 100 spółek notowanych na rynku głównym zadeklarowało wypłatę. Większość z nich jest dopiero na etapie rekomendacji zarządu. Ale są i takie spółki, które nie tylko zdążyły już dywidendę uchwalić, ale nawet ją wypłaciły.

Wzięliśmy pod lupę wszystkie te firmy, gdzie dywidenda jeszcze nie została wypłacona. To ponad 90 spółek, które średnio oferują 4,6-proc. stopę. Po zniwelowaniu wartości skrajnych za pomocą mediany otrzymujemy poziom nieco niższy, ale nadal atrakcyjny, wynoszący 3,9 proc.

Najbardziej hojne firmy

Kilku emitentów oferuje stopy przekraczające 10 proc. To Atende, City Sevice, Ulma, Eurotel, Inter Rao Lietuva, Impel, Torpol i IMC. Warto odnotować, że w tym gronie mamy aż trzech zagranicznych emitentów (wartość dywidendy przeliczaliśmy przy poniedziałkowym kursie złotego w relacji do poszczególnych walut).

Ponad 5-proc. stopę dywidendy zaoferuje w tym roku co trzecia spółka ze wspomnianego już grona ponad 90 emitentów. Oprócz ośmiu powyższych prymusów pozytywnie pod względem stopy dywidendy wyróżniają się też m.in. PZU, CEZ, Marvipol, Trans Polonia, Introl, Sonel, Ciech, ED Invest oraz Dom Development. Nie rozczarują też tradycyjni dywidendowi pewniacy, jak spółki z grupy Asseco, Budimex czy Kęty.

Indeks WIGdiv jest obliczany od 31 grudnia 2010 r. Obejmuje spółki, które w ciągu ostatnich pięciu lat obrotowych regularnie dokonywały wypłaty dywidendy. W ostatnich kilkunastu miesiącach wskaźnik idzie mocno w górę. Do rekordowego poziomu, zanotowanego u szczytu hossy 23 stycznia 2018 r., brakuje mu już tylko 2 proc. Szerokiemu wskaźnikowi WIG do pobicia rekordu wszech czasów brakuje nieco więcej: około 6 proc.

Foto: GG Parkiet

Wysoka dywidenda to nie tylko pokłosie solidnych zeszłorocznych zysków, ale też płynący od zarządów sygnał dotyczący spodziewanego udanego 2021 r. Gdyby było inaczej, zapewne większa część zeszłorocznego zysku powędrowałaby na kapitał zapasowy.

Te umiarkowanie pozytywne dywidendowe nastroje (umiarkowanie, bo na rekordy dywidendowe w 2021 r. nie ma co liczyć) wpisują się w szerszy obraz nastrojów panujących wśród przedsiębiorców. Z tegorocznego badania przeprowadzonego przez PwC na grupie ponad 5 tys. prezesów wynika, że zdecydowana większość ankietowanych oczekuje odbicia globalnej gospodarki i powrotu korzystnych perspektyw dla biznesu.

Najwięksi pod lupą

Jeszcze jakiś czas temu najwyższe dywidendy płaciły spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Sytuacja się zmieniła i obecnie hojni płatnicy w tej grupie są raczej wyjątkiem, a nie normą. Ale trzeba też przyznać że 2021 r. pod tym względem zapowiada się lepiej niż 2020 r.

W tym roku solidną kwotę chcą wypłacić m.in. PZU i PKN Orlen, do wypłat wraca też KGHM. Zarząd największego polskiego ubezpieczyciela zarekomendował przeznaczenie na wypłatę łącznie 3 mld zł, co daje 3,5 zł na akcję. Byłaby to druga najwyższa w historii spółki dywidenda. Zarząd PKN Orlen też rekomenduje wypłatę 3,5 zł na akcję – łącznie niemal 1,5 mld zł. Z kolei w KGHM propozycja zarządu zakłada wypłatę 1,5 zł na akcję, czyli w sumie około 300 mln zł. O ile w przypadku PZU i PKN Orlen rekomendacje zarządów implikują solidne stopy dywidendy (szczególnie w PZU), o tyle w przypadku KGHM jest ona rozczarowująca.

Wśród spółek z WIG20 dywidendę wypłacić zmierza też m.in. CD Projekt, który w zeszłym roku solidnie zarobił na premierze „Cyberpunka". Zaproponowana dywidenda, czyli 5 zł na akcję, implikuje niespełna 3-proc. stopę dywidendy. A liczymy ją po drastycznym spadku ceny akcji. Gdyby akcje były wyceniane tak wysoko, jak jeszcze kilka miesięcy temu, stopa prezentowałaby się jeszcze skromniej.

Na to, aby pokusić się o próbę szacunków łącznej wartości wypłacanych w tym roku dywidend, jest za wcześnie. Wprawdzie większość dywidendowych spółek już odkryła karty, ale nadal jest sporo niewiadomych. A największą są banki. Branża czeka na stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, które może się pojawić w przyszłym miesiącu. Jeśli nadzorca będzie na „tak", wówczas kandydatami do wypłat będą m.in. Pekao oraz Bank Handlowy – nie mają problemu frankowego i dysponują nadwyżkami kapitału. W Pekao jest szansa na 75 proc. zysku za 2020 r., z kolei w Banku Handlowym na 100 proc.

Mniejsze firmy też płacą

Zyskiem dzieli się coraz więcej spółek notowanych na NewConnect. I choć w ujęciu wartościowym najczęściej są to relatywnie niewielkie kwoty, to w zestawieniu z ceną akcji implikują całkiem solidne stopy dywidend. W tym roku akcjonariuszy dopieściło m.in. CDA, które jest beneficjentem covidowej hossy. Spółka wypłaciła już w sumie 18,3 mln zł, czyli 1,8 zł na akcję. W poprzednim roku było to odpowiednio: 7,1 mln zł oraz 0,7 zł na akcję. Zyskiem dzieli się też studio SimFabric. Zarząd rekomenduje wypłatę 1,5 mln zł, czyli 0,24 zł na akcję. Z kolei poniedziałkowe WZ BioMaximy zdecydowało o wypłacie 0,25 zł na walor. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 31 maja, a jej wypłata nastąpi 15 czerwca.

Dywidendę płacą też spółki z NC działające w bardziej tradycyjnych sektorach. Na przykład Dektra, zajmująca się produkcją i dystrybucją materiałów izolacyjnych. Walne zgromadzenie już dało zielone światło na wypłatę 0,75 zł na akcję. Dniem ustalenia prawa jest 16 czerwca, a dniem wypłaty 29 czerwca. Zyskiem dzieli się też NWAI DM, ale tam dywidenda już została wypłacona. Wyniosła 2 zł na akcję, czyli łącznie 3 mln zł.

Domykanie luk cenowych

W przypadku wysokich stóp dywidend obserwujemy znaczący spadek kursu po korekcie ceny akcji o wysokość dywidendy. Notowania większości spółek o dobrych fundamentach zazwyczaj stosunkowo szybko odrabiają tę „stratę", a według niektórych ekspertów zakup akcji w tym momencie może być całkiem dobrą okazją inwestycyjną. Domykanie luk nie jest jednak regułą, co szczególnie dobrze widać na wykresach tych spółek, które wypłaciły bardzo dużą jednorazową dywidendę, wynikającą ze zdarzeń jednorazowych (np. sprzedaży aktywów).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.