Analizy

Trzydzieste urodziny WIG

16 kwietnia obchodziliśmy 30. rocznicę pierwszej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wówczas wartość indeksu WIG została określona na poziomie 1000 punktów.
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Jednak nie jest to do końca prawda. Otóż pierwsza publikacja tego wskaźnika miała miejsce dopiero na czwartej sesji giełdowej, a ponieważ sesje w tamtym czasie odbywały się raz na tydzień, pierwszy dzień publikacji WIG wypadł na wtorek – 14 maja. Natomiast w tym dniu indeks WIG wynosił zaledwie 93,9 punktów. Dopiero po zmianie konstrukcji indeksu, wprowadzonej z początkiem 1993 roku, przeliczono jego wartości, a poziom bazowy, czyli z pierwszej sesji, ustalono na 1000 punktów.

PIG, PAX, WIX czy...

Uruchomiona w kwietniu 1991 roku Giełda była pierwszą w Polsce, której oferta obejmowała również wskaźnik informujący o bieżącej koniunkturze wśród notowanych instrumentów finansowych. Mimo tego, że pierwsze giełdy na ziemiach polskich powstawały w XIX wieku, a później po odzyskaniu niepodległości w latach 20. ubiegłego stulecia działało ich dziewięć, to żadna nie dorobiła się indeksu z prawdziwego zdarzenia. W tym czasie funkcjonował już punkt odniesienia, jakim był uruchomiony w 1896 roku indeks Dow Jones, który potwierdzał informacyjne potrzeby inwestorów, a więc dostarczenie syntetycznej wiedzy o tym, co działo się na giełdzie w danym dniu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.