Biznes solny nie wszystkim przynosi zyski

Dla Ciechu jest to podstawowa i rentowna działalność. W Orlenie, JSW i PGNiG sól wydobywa się przy okazji realizacji innych zadań.

Publikacja: 26.01.2020 08:28

Największym producentem soli w Polsce jest grupa Ciech, wytwarzająca ją w zakładzie w Janikowie k. I

Największym producentem soli w Polsce jest grupa Ciech, wytwarzająca ją w zakładzie w Janikowie k. Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie).

Foto: Archiwum

Nasz kraj jest jednym z największych europejskich producentów soli. Podobnie jak inne państwa należące do UE jesteśmy pod tym względem rynkiem dojrzałym. W rezultacie sprzedaż soli nie ulega istotnym zmianom.

– Na perspektywy tego rynku wpływa ogólny rozwój gospodarczy, kondycja przemysłu chemicznego jako znaczącego odbiorcy soli, oraz czynniki sezonowe z uwagi na istotny udział soli w utrzymaniu dróg w krajach wysoko rozwiniętych. W sektorze chemicznym czynnikiem wpływającym na popyt na sól są plany rozbudowy instalacji produkcyjnych chloroalkaliów w Azji, do których wykorzystywana jest sól warzona – informuje Mirosław Kuk, rzecznik prasowy Ciechu. Dodaje, że ze względu na globalne trendy ekonomiczne, społeczne i demograficzne w przemyśle solnym na znaczeniu zyskują produkty specjalistyczne. Widoczny jest m.in. wzrost zapotrzebowania na tabletki solne służące do podnoszenia jakości wody.

Pozostało 88% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty